Yoğurt ile Hazırlanan Sivilce Maskeleri

Kadın veya erkek fark etmeden sorun haline gelen sivilceler, gün geçtikte daha da sorun teşkil etmektedir. Belirli bir yaş sınırlaması olmaması nedeni ile pek çok kişiye hitap edecek bir konuya değineceğiz. Sivilceler yok edilebilir mi?

Sivilce

Öncelikle sivilce neden oluşur, kimler bu sorunu yaşar? Sivilce, genellikle ergenlik döneminde çıkmaya başlayan bir aknedir. Cilt altındaki yağın ergenlik döneminde çoğalmasıyla oluşur. Ancak sadece ergenler de görülen bir sorun değildir. Yağlı ciltlerde oluşma olasılığı çok yüksektir ve yağ oranı fazla olan gıdaların tüketimi, stres, makyaj kalıntısı, kir gibi sebeplerden etkilenerek artar. Peki, sivilceleri geçirmenin bir yolu yok mudur? Öncelikle maskeler, ilaçlar gibi yöntemler kullanılır. Ve bu konuda en çok kullanılan maske malzemesi yoğurttur. Çünkü yoğurdun hem cildi temizleme, hem nemlendirme hem de ciltte biriken yağı önleme gibi faydaları bulunmaktadır. Cildin nemini verirken canlı görünümünü de sağlayan yoğurt, her geçen gün karşımıza farklı bir maske karışımı olarak çıkmaktadır. Biz şimdi size birkaç yoğurtla hazırlanan sivilce maskesi önereceğiz.

Yoğurt Maskesi 

  1. Yoğurt Maskesi

Yoğurt, cilt için gerekli olan mineral ve vitaminleri içerdiği için sivilceli ciltlere uygulanırsa, sivilce oluşumunu azaltır. Cildin sivilceye olan hassasiyeti azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca yoğurt ile hazırlanan pek çok maske sivilce, beyaz yağ bezelerini ve siyah noktaları da temizleme de oldukça etkilidir. Bu maske için bir kaseye sadece yoğurt koyup biraz karıştırarak maske kıvamına getiriniz. Sonra bir maske fırçası yardımı ile yüzünüzün tamamına uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile hafifçe masaj yaparak maskeyi çıkarınız. Daha maske çıkarken bile cildinize sağladığı faydayı anında hissedeceksiniz. Eğer cildiniz kuru ise, yoğurt ve balı nem ihtiyacınızı da o anda karşılamak için karıştırabilirsiniz.

Salatalık Maskesi

  1. Salatalık Maskesi

Salatalık, cildin ihtiyacı olan nemi sağlama da cilt temizliğinde oldukça etkilidir ve yoğurtla karışımı daha etkili olmaktadır. Bir adet orta boy salatalığın kabuklarını tamamen soyun ve bir kaşık yoğurtla beraber mikserden geçirin. Bu karışımı yüzünüze sürüp yoğurt kuruyana kadar tutun. Ilık suyla yüzünüzden nazikçe temizleyin. Hem sivilcelerinizin kurumasına hem de cildin ihtiyacı olan nemini almasına yardımcı olacaktır.

  1. Limon Maskesi

Limonun ciltteki fazla yağı alma ve bu sayede de ciltte yağ birikintisinden oluşabilecek lekeleri yok etmedeki etkisi yüksektir. Bu nedenle 1 yemek kaşığı yoğurda bir tane limonun suyunu sıkın. İyice karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayın ve kurumaya bırakın. Kuruma aşamasına geldi anda bile cildinizin gerilmeye başladığını hissedeceksiniz. Ilık su ile temizleyip cildinizi arındırın.

 

  1. Muz Maskesi

1 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı portakal suyu, bir çorba kaşığı bal ve yarım muzu mikserden veya rendeden geçirip maske olarak yüzünüze uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra cildinizden ılık su yardımı ile arındırın. Aynı anda hem sivilcelerinizden, hem kırışıklıklarınızdan kurtulacak hem de bal sayesinde cildinize nem vererek tahriş olmasını engelleyeceksiniz.

  1. Zeytinyağı Maskesi

Zeytinyağı cilt sağlığının yanında saçlar, kaş ve kirpiklerde de kullanılabilen besleyici özelliği ile dikkat çekmektedir. Özellikle cildiniz çok kuru ve tahriş olmuş ise, hemen bir kaşık yoğurt ve bir kaşık zeytinyağını iyice harmanlayarak cildinize sürünüz. Maske cilt tarafından emildiğinde ılık su ile masaj yaparak yıkayın. Hem cildiniz nemlensin hem de sivilce oluşuna sebep olan kirlerden kurtulun.

  1. Papatya Yağı Maskesi

Papatya yağı, zeytinyağı gibi pek çok yerde kullanılmakta ve faydası alınmakta olan bir yağ çeşididir. Bir kaşık yoğurt ve bir kaşık papatya yağını karıştırıp cildinize maske olarak sürünüz. Cilt tamamını emdiğinde ılık su ile yavaş hareketler ile cildinizi yıkayınız.

Eğer sizlerde sivilcelerden, sürekli yağlanan ciltten, tahrişten, kızarıklıktan şikayetçi iseniz, her kremi, sabunu, tedaviyi denedim geçmiyor diyorsanız, mutlaka bu maskelerden size en uygun olanını düzenli olarak uygulayın. Ayrıca fazla yağlı gıdalardan, fast food gıdalarından uzak durmaya çalışın. Bol bol su için, cildiniz tazelensin, özellikle kış aylarında koruyucu kremler ile cildinize masaj yapın. Eğer bu önerilen maskeleri düzenli kullanırsanız ve diğer önerilere kulak verirseniz sizin de pürüzsüz bir cildiniz olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir