Siyah Nokta Ve Sivilceler Nasıl Geçer?

by Derya
SİYAH NOKTA VE SİVİLCELER NASIL GEÇER?

Genel olarak sivilce veya akneye sebep olan şeyler arasında ilk adımda fazla şeker tüketimi geliyor. Fazla şeker içeren besinler tüketmek, direkt olarak sivilceye sebep olmasada, cildin daha fazla yağ üretmesine sebep oluyor. Haliyle de bu fazla yağda, ciltte sivilce-akne olarak kendini gösteriyor. Bununla beraber, çevre ve hava kirliliği, makyajı iyi temizlememek, yüze sürekli dokunmak, kullanılan bazı ilaçlar, genetik faktörler, stres ve hormonal durumlar da sivilce (akne) çıkması için diğer belli başlı sebepler.

  • Doğal su

En etkili ve sağlıklı sivilcelerden kurtulma yollarından biri de bol bol su tüketmek. Su ile birlikte daha kolay atılan toksinler sayesinde cilt daha az yorulur. Böylelikle sivilcelerin oluşumunu engeller.

  • Deniz tuzu

Tuzlu suyun sivilce üzerindeki pozitif etkileri de sivilcelerden kurtulma yollarından biri. Akne ve sivilceler suyla temas ettiklerinde kururlar. Bu yüzden sık sık yüzmek sivilcelerinize iyi gelecektir. Plajdan döndüğünüzde mutlaka nemlendirici kremlerle destekleyin.

 

SİYAH NOKTA ŞİŞMESİ NASIL GEÇER?

 

Hem erkek hem de kadın cildinde gözüken siyah noktalar aslında bir çeşit akne türüdür. Yüzde en sık gözlendiği yer, burundur. Siyah noktalar sadece yüzde değil, aynı zamanda sırtta, göğüste, ensede, kollarda ve omuzlarda da görülebilir. Zaman zaman şişlik gösteren siyah noktalarınızın üzerine buzlukta beklettiğiniz donmuş salatalığı koyarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

 

YANAKYA SİYAH NOKTA

 

Siyah noktalar, esas olarak gözeneklerimiz de biriken kirlerin oksidasyon sayesinde siyah veya koyu renkli hale gelmesiyle görünür hale gelen bir cilt problemidir. Oluşumlarının açıklanmasının bir başka kolay yolu ise, siyah noktaların gözeneklerin aşırı sebum, bakteri ve ölü deriler ile tıkandığında meydana geldiğidir. Yanakta çıkan siyah noktaları gidermek için ise peeling yapmalısınız ardından cildi temiz tutup nemlendirin.

 

BURUNDAKİ SİYAH NOKTALAR İÇİN DİŞ MACUNU

 

Siyah noktalar insanın kendi yağının, ölü cilt hücrelerinin, bakteri ve kirin ciltteki gözenekleri tıkanması sonucu oluşur. Daha sonra oluşan bu kirler burun ya da başka vücut kısımlarında şişliğe neden olur. Burun bölgesindeki ve yüzdeki siyah noktalardan kurtulmak için buhar banyosu sıklıkla yapılmaktadır. Sık kullanmadığınız bir kap içerisine kaynamış suyu aktararak havlu yardımı ile yüzümüzü sıcak suya tutmak yüzümüzdeki gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır. Açılan gözenekler burundaki siyah noktaların boşaltımı açısından kolay olacaktır. Tırnaklarla olmamak üzere bir enjektör veya temizleme ucu ile siyah noktalarınızı çok baskı yapmadan temizleyebilirsiniz. Temizlenen siyah noktalar belirli aralıklarla tekrar çıkacaktır. Düzenli olarak buhar banyosu ve bakım yapıldığında siyah noktalarda gözle görülür bir azalma olacaktır. Tüm bunların yanı sıra diş macununu yüze uygulamak oldukça zararlıdır, kesinlikle sivilcelere uygulamak daha zararlıdır.

 

SİYAH NOKTA NASIL SIKILIR

 

Siyah noktalarınızı temizlemezseniz cildinizde oluşan gözeneklerin büyümesine izin vermiş olursunuz, cildinizde biriken yağ, kir ve makyaj kalıntıları siyah nokta oluşumuna sebep oluyor. Fakat siyah noktaları sıkmaya çalışırken yüzümüzü yaralayabiliyoruz, bundan dolayı peeling ve temizleme yöntemleri kullanmak çok daha mantıklı olacaktır.

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment