Sivilceye Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

by Derya
SİVİLCEYE NE İYİ GELİR, NASIL GEÇER?

Sivilce, ergenlik döneminden itibaren her yaş grubunda, kadın ve erkeklerde görülebilen cilt hastalıkları arasında yer almaktadır. Son derece hassas bir cilt problemi olan sivilcenin tedavisinde, kulaktan dolma bilgiler etkili olmayabileceği gibi sivilce izlerinin oluşmasına da yol açabilir. Bu nedenle kalıcı sivilce izlerinin oluşmaması için doğru sivilce tedavisi uygulanmalıdır.

 

Elma sirkesi, elma suyunu veya preslenmiş elmalardan süzülmemiş meyve suyunu fermente ederek yapılır. Elma sirkesi ilk etapta sivilceye neden olan fazla yağı kurutmaya yardımcı olarak sivilceye iyi gelebilmektedir. Elma sirkesinin cildi sıkılaştırıcı ve gözenek kapatıcı etkisi ciltteki sivilcenin kurumasına yardımcı olabilir. Elma sirkesi anti-enflamatuar özelliğe sahiptir. Yani çıkan iltihaplı sivilceler ya da siyah noktaların verdiği ağrı ve yangı hissini giderebilir. Elma sirkesinin cilde uygulanmasının tahrişe neden olabileceğini de unutmamak gerekir. Bu nedenle elma sirkesi dikkatli kullanılmalıdır.

 

Elma sirkesi cilde nasıl uygulanır?

 

  • 1 ölçek elma sirkesi ve 3 birim su karıştırın (hassas ciltler için daha fazla su kullanın).
  • Temizledikten sonra karışımı pamuklu bir top kullanarak cilde nazikçe uygulayın.
  • 5-20 saniye bekletin, suyla durulayın ve kurulayın.
  • Bu işlemi gerektiği gibi günde 1-2 kez tekrarlayın.

 

EVDE SİVİLCE NASIL SİVİLCE GEÇİRİLİR

 

Yoğurt ve limon kürü

1 tatlı kaşığı yoğurdun içerisine 5 damla limon sıkıp iyice karıştırınız. Temiz cildin üzerine sürün ve yoğurt kuruyana kadar bekleyin. Kuruduğunda ılık suyla yıkayınız.

 

  • Karbonat

1 tatlı kaşığı karbonatla 1 tatlı kaşığı suyu karıştırın. Cildinize iyice yedirin ve 5 dakika sonra ılık suyla cildinizi temizleyin.

Eğer hassas bir cilde sahipseniz yukarıda belirtilen yöntemler cildinize zarar verebilir. Bunun için bir uzmana danışmanız daha doğru olacaktır.

  • Bal

1 kâsede 1 tatlı kaşığı bal ve yarım çay kaşığı tarçını karıştırıp temiz cilde uygulayın. 15 dakika bekletildikten sonra ılık suyla durulayın.

 

ALINDAKİ KÜÇÜK SİVİLCELER NASIL GEÇER

 

Alın bölgesinde oluşan sivilceler genellikle uyku düzeninde sorunlar yaşanması, beslenme alışkanlıkları ve sindirim sistemi bozukluklarından dolayı meydana gelebilir. Vücudumuzdaki sebum sağlayan yağ bezeleri tıkandığında ne yazık ki sivilce ve siyah noktalar oluşabilir. Aynı zaman da ölü hücrelerin ciltte birikmesi sonucu da gözeneklerin içinde kalarak sebum ile birleştiğinde sivilce ya da akne olarak yüzümüzde veya vücudumuzda oluşabilirler.

 

  • Aspirin Mucizesi;

 

Aspirin, iltihap giderici ve sivilce önleyici bir ilaçtır. Bir kâsenin içinde aspirinin yaklaşık 3 katı ölçüde suyu karıştırın. Karışım macun kıvamına geldiğinde alnınızdaki sivilcelerin üzerine sürün. 30 dakika sonra ıslak bir peçete veya pamukla maskeyi silin.

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment