SİVİLCELİ CİLT TEMİZLİĞİ

by Alize

Gözeneklerde biriken kir ve yağ nedeniyle oluşan, bazen kızarıklık bazen de iltihapla kendini belli eden sivilce, genellikle ağrı ya da ince bir sızıyla seyreden bir çeşit inflamasyon. Eğer sivilce, akne ya da siyah nokta sorunu yaşıyorsan, rahatlıkla yağlı bir cildin olduğunu söyleyebiliriz. Cildindeki yağ/nem dengesizliği ve aşırı sebum üretimi bunun en büyük nedeni. Yağlı ciltlerin en büyük kabuslarından olan sivilcelerden kurtulmanın en önemli adımı ise düzenli bir temizlik rutini.

Bizde senin için cildine uygun temizlik rutinini derledik

•Sivilceli cilde sahip olanlar genellikle yağlı bir ciltle uyanırlar. Gece boyu haddinden fazla sebum üretmiş cilt hücrelerinin sivilce oluşturmasını önlemek için mutlaka cildine uygun etkili bir temizleyici ürün kullanarak güne başlamak gerekir.

Bunun için yağ bazlı ve su bazlı temizleyicileri bir arada kullanabilirsin. Yağ bazlı bir temizleyici kullanarak cildinin su-yağ dengesini koruyabilir, su bazlı temizleyicilerle ise cilt bakım rutininin ilerleyen aşamalarında kullanacağın ürünlerin daha iyi emilmesini, cildin nemlenmesini sağlayabilirsin.
ve ideal pH değerini korumasını sağlayabilirsin.

•Sivilceli cilt temizliğinde cildin ideal pH değerini korumasını unutmaman gerekir. Cildinin kuruyarak nemini kaybetmesini de önlemen bu yüzden de ideal pH derecesine sahip, ki bunun değeri 5.5, bir ürün kullanman oldukça önemli.

•Sivilceli cilt temizliğinde maskelerin de önemli bir yer var. Haftada 1 ya da 2 kez uygulanacak bir sivilce maskesi ile cildin hem arındırılması hem de yağ ve nem dengesinin korunması kolaylaştırmakta.

•Sivilceli cilt temizlik rutinine tonik kullanımını da katmak gerekiyor. Cilt temizliğini pekiştiren, deriyi iyice arındırmakla kalmayıp sıkılaşmasını ve bu sıkılığın korunmasını da sağlayan tonikler, mutlaka günlük olarak kullanılmalısın.

•Sivilceli cildin temiz kalarak bakterilerden korunmasında kullanılan makyaj malzemelerinin kalitesi ve içeriği de etkili. Yağlı fondötenler, pudra ve allıklar zaten tıkanmış olan gözeneklerin daha da yağlanmasını sağlamakta, hem sivilce hemde siyah nokta oluşmasına neden olmakta. Bu nedenle hafif içerikli makyaj malzemeleri kullanmalı, gece yatmadan önce mutlaka önce yağ bazlı, sonra da su bazlı bir temizleyici ile cildini iyice temizlemelisin.

•Sivilceli ciltlerde temizlik denince doğal asitleri atlamamak gerek. AHA yani alfa hidroksi asitler, cildin ölü hücrelerden arındırılmasında kullanılmakta. BHA yani beta hidroksi asitler ise yağ üreten gözeneklerin temizlenmesinde ve akne oluşumunda görevli. Ayrıca anti-inflamatuar etkisiyle akneyi doğrudan tedavi edici etkiye de sahip.

•Sivilceli ciltlerde cildi kir ve yağdan en etkili şekilde arındırabilmenin bir diğer yolu da peeling. Cildi soyucu ve arındırıcı etki gösteren peeling ürünlerinin kullanımına dikkat etmek gerekiyor. Tahrişe çok daha yatkın olan sivilceli ciltlerde peeling yaparken cilde hassas davranmak, cildi arındırırken sert fırça veya liflerden kaçınmak gerekmekte.

•Sivilceli ciltler için üretilen ürünlerde en çok tea tree, (çay ağacı), yeşil çay, salisilik asit, salyangoz özü (allantoin), aloe vera, centella asiatica ve benzoylperoxid gibi içerikler öne çıkmakta. Temizleyici ürün alırken sende bu içeriklere öncelik verebilirsin.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment