SİVİLCELERE YEŞİL ÇAY MUCİZESİ

by Alize

Yeşil çay,Antik Çin’den bu yana şifasından yararlanılan çok özel bir bitki olma özelliği taşıyor.Camellia simensis adlı bitkinin yapraklarından elde edilen bu müthiş çay,hem içecek hem de cilt bakım ürünü ekstresi olarak binlerce yıldır şifa saçmaya devam ediyor.Lekelerle giriştiği etkin mücadele,yaşlanma karşıtı özellikleri ve sıkılaştırıcı yapısıyla cilt bakımında doğanın gücünün etkisini bilenler için artık vazgeçilmezler arasında yer alıyor.

İçeriğindeki güçlü bileşenler,antioksidanlar,vitaminler ve antibakteriyel özellikleri ile gerçekten de mucizevi bir bitki olan yeşil çay,cilt bakımında müthiş farklar yaratabiliyor.

İçerisindeki Etken Maddeler Neler?

Kateşin:Antioksidan ve antibakteriyel özellikler içeriyor.Özellikle akne oluşumunu önlemesiyle biliniyor.

E vitamini:Yeşil çaya anti-aging etkisi veren vitaminlerden biri.

B vitaminleri:B1 vitamini kan dolaşımını artıran etkili bir antioksidan görevi görürken,B2 vitamini de akne oluşumunu önlüyor.

C vitamini:Suda çözünen bu etkili antioksidan vitamin,aynı zamanda ciltte lekelere ve kırışıklıklara karşı oldukça etkili olan kolajen maddesi de içeriyor.Serbest radikallere karşı savaşıyor,melanin oluşumunu önlüyor.

Saponinler:Anti-inflamatuar özelliğe sahip bu madde yaşlanma belirtilerini yavaşlatıyor.

Retinol,Retinoidler ve Reptidler:İnce çizgilerin ve kırışıklıkların önlenmesi,yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesinde oldukça etkili maddeler.

Patent antioxidantlar:Kırışıklık,renk eşitsizliği,güneş lekesi ve elastikiyet kaybına karşı oksidatif hasarı nötralize ediyorlar.

Bakır peptidleri:Kolajen üretimini artıran bu madde, ince çizgi ve kırışıklıkların azaltılmasında oldukça etkili.

Yeşil Çayın Cilde Faydaları

Antibakteriyel ve Antienflamatuar

Yeşil çay, enflamasyon ve bakterilerle savaşan antioksidanlar içeriyor.American Medical Association Dermatology yayınına göre, yeşil çayın çeşitli cilt bozukluklarına karşı kullanılabilecek antienflamatuar ve anti-kanserojen bir potansiyele sahip olduğu ortaya çıkmış.

Yağlı Ciltler İçin Birebir

Yeşil çay, içerisinde bulunan tanenler sayesinde gözeneklerin küçülmesini sağlıyor. Ayrıca gözeneklerde bulunan sebum, yani yağ üretimini azaltmaya da yardımcı oluyor.Yeşil çayın diğer içeriklerden en büyük farkı kalıcı bir çözüm sunması.Sert içerikli cilt bakım ürünleri cildi sadece yağdan arındırmak üzerine çalışırken,yeşil çay hem arındırma hem de yağ üretimini daha en başından azaltma konusunda gayet başarılı.

Akne ve Siyah Nokta Düşmanı

Lokal olarak kullanılan yeşil çayın hafif ile orta derecede akne tedavisine yardımcı olduğu ve iyileşmeyi sağladığı biliniyor.Antimikrobiyal, antienflamatuar ve antioksidan özelliklerin hepsinin bir araya gelmesi sayesinde, hem aknelerle hem de siyah noktalarla kolaylıkla savaşabiliyor.Üstelik diğer cilt tedavilerine kıyasla çok daha uygun maliyetli bir alternatif olduğunu da unutmamak gerek.

Cilt Soyucu ve Arındırıcı

Ölü cilt hücrelerinin arındırılması,ölmekte olanların ise yeniden aktive edilmesinde birebir.Cildin ölü tabakasının soyulmasını sağlayan yapısı, kir ve yağdan kurtulmayı mümkün kılarken,temiz ve yenilenmiş bir cildin açığa çıkmasını sağlıyor.

Yaşlanma Karşıtı

Antioksidanlar,yaşlanma ile mücadelede en güçlü silahımız.Kateşin olarak bilinen belirli bir antioksidan sınıfı ise özellikle bu alanda daha güçlü.EGCG’nin ise en faydalı kateşin çeşitlerinden olduğunu söyleyebiliriz.İşte yeşil çayda bulunan kateşinlerin büyük bir yüzdesini EGCG oluşturuyor.EGCG’nin en büyük özelliği ise ölmekte olan cilt hücrelerini yeniden aktive etmek!Yeşil çay, işte bu nedenle erken yaşlanma belirtileri ile mücadelede çok etkili bir içerik.

Güneş Koruyucu

Birçok bilimsel çalışmaya göre yeşil çay içmek, UV ışınlarının cilde verdiği zararı nötralize etmek açısından oldukça etkili.Yapılan araştırmalarda, günde iki fincan yeşil çayın, güneşe maruz kalmayla ilişkili iltihabı ve cilt kızarıklığını azaltabileceği ortaya çıkmış.

Kızarıklık ve Tahrişi Azaltıcı

Yeşil çay, içeriğindeki yüksek polifenol nedeniyle antienflamatuar özelliklere sahip.Bu antienflamatuar özellikler,cilt tahrişini ve cilt kızarıklığını azaltmaya yardımcı oluyor. Benzer şekilde küçük kesiklerin ve güneş yanıklarının yatıştırılmasında da son derece etkili.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment