Sivilce Sıkmak Doğru Mudur?

by Derya
Sivilce Sıkmak Doğru Mudur?

Sivilceler ciltte meydana gelen yaralar gibidir, yaranın kabuğu ile ne kadar oynarsanız iyileşmesi de o kadar zaman alır. Bu nedenle cildinizde oluşan sivilcelere asla dokunmamalısınız. Görüntüsü ile rahatsız olduğumuz gerçeği canımızı her ne kadar sıksa bile, ne kadar erken kurtulmak istiyorsak o kadar az müdahale etmeliyiz.

Yüzünüzdeki sivilceyi sıkarken sivilcenin derinizin altına iyice girmesine yol açabilirsiniz. Sivilceyi derinin altına iyice gömdüğünüz zaman, iltihap daha çok yayılır ve sivilceniz büyümüş olur. Büyüyen sivilce sizi tekrar, yüzünüzle oynamaya itebilir. Böyle de yapınca yüzünüzde ilerde kahverengi lekeler çıkar. Yüzünüzde bol miktarda sivilce varsa eğer yapmanız gereken şey çok basit. Hemen bir cilt hastalıkları alanında uzman olan bir doktora başvurmalısınız.

 

BEYAZ UÇLU SİVİLCE SIKILIR MI?

 

Sivilcenin beyaz uçlu olması demek iyileşmeye yakın olduğunu gösterir, bu nedenle sıkıp sivilcenin bulunduğu alanı yaralamaya lüzum yok. Aksine sivilceye dokunmayın, diş macunu gibi tahriş edici ürünleri cildinizden uzak tutun, günlük temizlik rutininizi aksatmayın. Gece makyajınızı temizlemeyi ve cilt tipinize uygun ürünler kullanarak sivilcelenmenin önüne geçmeye çalışın. Ayrıca cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Ve unutmayın, sivilceyi sıktığınız zaman iyileşme sürecini uzatarak yara haline getiriyorsunuz. Bu nedenle sivilce izleri ile de uğraşmak durumunda kalıyorsunuz.

 

KİSTİK SİVİLCE

 

Kistik akne ciltte oldukça belirgin ve normal akneden daha tehlikeli bir cilt sorunudur. Sivilce ve akne problemleri arasında en çok acı veren ve sancı yapan bu akneler cilt tabakasının en derinlerinde yer alır ve özellikle ergenlik çağındaki gençlerde yaygın olarak görülen cilt sorunlarından biridir. Diğer akne türlerine göre tedavi edilmesi zor olan bu akneler için doğal tedavi yöntemlerden yanıt alamayanlar dermotoloğun reçete ettiği kremlerle kistik akne problemini ortadan kaldırabilirler. Kistik aknelere elle müdahale etmekten kesinlikle kaçınmanız gerekir bu akneler yüzde görüldüğü gibi boyun, sırt ve kollarda da görülebilir hatta kulak arkasında ve omuzlarda bile gelişebilirler.

 

İLTİHAPLI SİVİLCE

 

Sivilcenin oluşum nedeni cilt yüzeyinde biriken kirin yağın ve makyaj kalıntılarının cilt altında biriktikten sonra yüzeyden dışarı atılması durumudur. Yani başlı başına bütün sivilceler iltihap barındırır. Sivilcelerden kurtulmak için cilt bakım rutininizi düzenli ve cilt tipinize uygun ürünlerle yapmak, cildi düzenli olarak nemlendirmek ve cildi temiz tutmaktır. Bazı durumlarda sivilce hormonal sebeplerle veya alerjik durumlarla da ortaya çıkmaktadır, bu noktada doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment