Sivilce Nedir, Nasıl Oluşur?

by Derya
SİVİLCE NEDİR, NASIL OLUŞUR?

Sivilcelerin ortaya çıkmasına birçok faktör neden olabilir, hormonal nedenlerin yanı sıra beslenme, hijyen ve cilt tipine uygun bakım sağlanarak sivilce oluşumuna engel olunabilir. Sivilce, kıl folikülleri olarak bilinen derideki küçük delikler tıkandığında ortaya çıkar. Yağ bezleri cilt yüzeyinin yakınında bulunan küçük bezlerdir, sebasöz bezler, cilt ve saçları kurumasını önlemek için saçları ve cildi yağlandırır. Bunu sebum diye adlandırılan yağlı bir madde üreterek yapmaktadır. Sivilce de bu bezler çok fazla sebum üretmeye başlarlar. Aşırı sebum, ölü cilt hücreleriyle karışır ve her iki madde de follikülde tıkanmaya neden olur. Tıkanan follikül, cildin yüzeyine yakınsa bir siyah nokta oluşur. Deri üzerinde yaşayan normalde zararsız bakteri, papüller, püstüller, nodüller veya kistlere neden olan tıkanmış folikülleri kirletebilir ve enfekte edebilir. Bu şekilde sivilce oluşmaktadır.

 

AKNE VE SİVİLCENİN FARKI

 

Sivilce ve akne aynı anlama gelmektedir, akne sivilcenin tıbbi olarak ifade edilme şeklidir. Dönem dönem vücutta yağ dengesinin bozulması ile sivilceler artış gösterebilir. Ergenlik dönemdin de ise vücut değişime uğradığından cildiniz de bundan nasibini alır. Fakat geçmeyen ve inatla cildinizden koparamadığınız sivilceleriniz varsa mutlaka doktor kontrolüne başvurun. Sivilceler geçse bile izlerini ömür boyu taşımak zorunda kalabiliriz. Sivilce izlerinizden bitkisel çözümlerle kurtulmaya çalışın veya bitkisel özlerden elde edilen kremlere de başvurabilirsiniz.

 

ANİ SİVİLCE ARTIŞININ ALTINDA NE OLABİLİR?

 

Yüzünüzde oluşan sivilceler sadece cilt sorunu olmayabilir, aşırı stres ve gerginlik yüzünüzün T noktasına sivilce oluşmasına neden olur. Vücut stres durumunda sinyal vererek aslında uyarıda bulunur, stresi azaltmak için meditasyon yapmakta fayda var, bunun yanı sıra cildinizi temizleyip nemlendirmeden uyumayın. Hormonlarınız çoğunlukla çene ve çene hattında akneye neden olur.

Hormonal aknenin esas olarak yüzün alt kısmında, yani çene ve çene hattınız yoğunlaşır. Başka bir deyişle, yüzünüzün bu kısmındaki sivilce, hormon üretimini düzenleyen endokrin sisteminizle ilgilidir. Genellikle, vücudunuzda aşırı androjen olduğunda yağ bezleriniz aşırı aktif hale gelir.

Adet döngüsü boyunca ve yalnızca progestin içeren doğum kontrol ilacı kullanıyorsanız hormon üretimi artar. Hormonlarınız beslenmenizden de etkilenir. Çok sayıda süt ürünü içeren yüksek karbonhidratlı bir beslenme düzenine sahipseniz, hormon seviyeleriniz artacaktır.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment