Sivilce Nasıl Geçer

Sivilce nedenleri nelerdir

Sivilce Tedavisi ve Maske Tarifleri

Genellikle ergenlik döneminde başlayan ve bazı durumlarda ilerleyen yaşlarda da devam eden sivilce sorunu, uygun tedavi yöntemi uygulanmadığında cilt üzerinde lekeler ve izler oluşmasına sebep olabilmektedir. Sivilce lekeleri ve izleri, geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açabilmektedir.

Cildinizi sivilcelere karşı korumak için sivilce maskesi tarifleri kullanabilir, sivilce geçirme yolları ile tedavi uygulayabilirsiniz. Öncelikle sivilceler neden olur ve sivilce oluşumunu tetikleyen faktörler nelerdir? Bunlara göz atmalı ve sivilce konusunda bilgi edinmelisiniz.

Sivilceler, hormonsal değişimlerle beraber ergenlik döneminde sorun haline gelmektedir. Cilt yapısına bağlı olarak kısa zamanda bu sorundan kurtulabilir yada uzun yıllar boyu sivilce sorunuyla başa çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Cilt gözeneklerinin yağ, kir ve ölü deri hücreleri tarafından tıkanması ile birlikte gözenek içinde bakteriler üremeye başlar. Sivilce ve akneler bu şekilde meydana gelmektedir. Deri altında meydana gelen enfeksiyon “akne” olarak adlandırılırken, ucu cilt üzerinde bulunan oluşumlara “sivilce” adı verilir. Akne, deri altında bulunduğu için sinir uçlarını uyarır ve acı hissetmenize sebep olur.

Yağlı cilt yapısına sahip kişilerde sivilcelere daha sık rastlanır. Cilt, daha fazla sebum salgılar ve bu salgı gözeneklerin kolayca tıkanmasına sebep olur. Bu sebepten dolayı yağlı cilt yapısına sahip kişiler cilt temizliğine daha fazla özen göstermeli, sivilceleri için de sivilce maskesi tariflerinden faydalanmalıdır.

sivilce tedavisi

Sivilce Tedavisi

Sivilcelerinizden kurtulmak ve yenilerinin çıkmasını engellemek için cildinizi sürekli temiz tutmalısınız. Yağlı bir cilde sahipseniz günde 2 kere yüzünüzü yıkayarak temizlemelisiniz. Gözenekleri temiz tutmak için kayısı sabunu iyi bir tercih olabilir. Geceleri yatmadan önce sirke ve su karışımı ile sivilcelerinizi tedavi edebilirsiniz. Elma yada üzüm sirkesini eşit miktarda suyla karıştırın ve sivilcelerinize pamuk yardımıyla sürün. Cildinizde sirke varken güneş ışığına maruz kalmak leke oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle sirkeli karışımı gece yatmadan önce uygulamanız daha uygundur.

Hafif derecede bulunan sivilcelerinize antibakteriyel özellikte bulunan limon suyu sürebilirsiniz. Sivilcelerin daha hızlı iyileşmesini sağlayacak olan limon suyunu pamuk yardımıyla sürdükten sonra 5 dakika bekleyin ve yıkayıp temizleyin. Sivilcelerin daha hızlı iyileşmesini sağlayacak ve cilt temizliği için kullanılabilecek doğal maske tariflerini deneyebilirsiniz.

 

Sivilceler İçin Elma Sirkesi

 • Elma sirkesi (1 çay bardağı)
 • Kaynamış su (1 litre)

Suyu kaynatın ve içine 1 çay bardağı elma sirkesi ilave edip 1 dakika kadar kısık ateşte kaynaması için bekleyin. Ardından sirkeli suyu buhar banyosu yapmak için kullanın. Yüzünüzü sirkeli sudan çıkan buhara tutun ve 10 dakika kadar buharın cildinize nüfus etmesini sağlayın. Sivilceleriniz için etkili bir çözüm olacaktır.

 

Sivilceler İçin Kuru Maya Maskesi

 • Kuru maya (1 paket)
 • Su (çeyrek bardak)

Krem kıvamına gelecek olan bu karışımı cildinize dairesel hareketlerle sürmelisiniz. 20 dakika kadar maskeyi cildinizde beklettikten sonra suyla yıkayıp temizlemelisiniz. Haftada 1 olmak üzere düzenli şekilde kullandığınızda sivilcelerin sönmesi ve iyileşmesini sağlayacaktır.

 

Sivilceler İçin Aspirin Maskesi

 • Limon (1 adet)
 • Aspirin (5 adet)
 • Karbonat (1 çay kaşığı)

Limon suyunun içinde aspirinleri ezin ve ardından 1 çay kaşığı karbonat ilave edip karıştırın. Öncesinde temizlemiş olduğunuz cildinize bu maskeyi sürün ve 10 dakika kadar cildinizde beklettikten sonra yıkayıp temizleyin.

sivilceleri önelemek

Sivilceleri Önleme Yolları

Asitli ve yağlı gıdalar sivilcelerin artmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle cildinizde sivilce oluşumunu önlemek için yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Cilt temizliği için günde 2 kere hafif bir temizleyici ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Yüzünüzü yıkarken ve yıkadıktan sonra kurularken tahriş etmemeye özen gösterin. Cildinizin nem oranını korumak için uygun bir nemlendirici kullanın. Cildinizin yağlı olması, nemli olduğu anlamına gelmemektedir. Makyajınızı gün sonunda mutlaka cildinizden temizlemelisiniz. Cilt gözeneklerini tıkayan kozmetik ürünleri kullanmaktan kaçının. Beslenmenize dikkat edin ve günde en az 2 litre(8 bardak) su tüketin. Yastığınızın kılıfını mümkünse her gün değiştirin.

Tüm bu önlemlere rağmen akne veya sivilce ile karşılaşabilirsiniz. Sivilce ve aknelerin cildinizde kalıcı hasara yol açmasını önlemek için yanlış uygulamalardan kaçınmalısınız. Sivilce patlatmak cildinizde oluşabilecek leke ve izlerin başlıca sebebidir. Sivilcenizi patlatmak zorunda olduğunuz durumlarda elinize tek kullanımlık eldivenlerden giymeli yada tırnak aralarına kadar etkili bir temizlik yaptıktan sonra sivilcenizi patlatmalısınız. Sivilcenizi parmaklarınızın arasına alıp hafifçe sıkın ve hala sert bir yapıdaysa patlatmak için bir süre daha bekleyin. Sivilceyi patlattıktan sonra peçete ile silmeli, sivilce oluşumunun etrafına parmaklarınızla masaj yaparak tamamıyla boşalmasını sağlamalısınız. Deri altında bulunan akneler, sert ve hala başı olgunlaşmamış sivilceler patlatılmaya çalışıldığında çukur, leke ve iz oluşmaktadır. İleri derece sivilce sorunu yaşıyorsanız, doktora başvurmaktan çekinmemelisiniz.

sivilce lekeleri

Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Sivilcelerinizden geride kalan kırmızı ve kahverengi lekeleri gidermek için bitkisel malzemeler kullanılarak hazırlanan doğal maske tariflerinden faydalanabilirsiniz. Bu maskeler iz ve çukurlarda işe yaramamaktadır sadece lekeler için kullanabilirsiniz.

 

Sivilce Lekeleri İçin Maske Tarifi

 • Yumurta beyazı (1 adet)
 • Limon (1 adet)

Limonun kabuklarını rendeleyin ve yumurta beyazıyla karıştırın. Koyu bir kıvama gelecek olan karışımı cildinizdeki sivilce lekelerinin üzerine sürün ve 1 saat kadar maskenin yüzünüzde kalmasını sağlayın. Sürenin sonunda cildinizi yıkayıp temizleyebilirsiniz. Haftada 1 kere tekrarlandığında lekelerin zamanla geçmesini sağlayacaktır.

 

Kahverengi Lekeler İçin Maske

 • Limon suyu (4 tatlı kaşığı)
 • Yoğurt (2 tatlı kaşığı)

Limon ve yoğurdu karıştırın ve hazır hale gelen karışımı cildinizdeki kahverengi lekelerin üzerine sürün. Cildinizde kuruması için bir müddet bekleyin ve ardından soğuk su ile yıkayıp temizleyin. Haftada 1 kere tekrarladığınızda kahverengi lekelerden kolaylıkla kurtulacaksınız.

 

Hassas ve Kuru Ciltler İçin Leke Giderici Maske

 • Limon (yarım)
 • Elma (1 adet)
 • Zeytinyağı (1 çay kaşığı)

Elmanın suyunu sıkın ve yarım limonun suyunu ilave edip karıştırın. Ardından 1 çay kaşığı zeytinyağını da ilave edip hazır hale getirmiş olduğunuz maskeyi sivilce lekelerinin bulunduğu bölgeye sürüp 20 dakika bekleyin. Sürenin sonunda yıkayıp temizleyebilirsiniz.

 

Burunda Çıkan Sivilce Nasıl Geçer?
Sivilcelerin burunda oluşması sık rastlanan bir durum değildir ancak burun sivilceleri estetik açıdan oldukça kötü durmakla birlikte sosyal yaşamı da olumsuz etkileyebilmektedir. Burnunuzdaki sivilcelerden kısa zamanda kurtulmanız için sizlere önermiş olduğumuz yöntemleri kullanabilirsiniz.

 • Diş macunu kullanmak sivilcelerin giderilmesinde etkili olmaktadır. İltihaplı sivilceleri aktif bileşenleri sayesinde söndüren diş macununu gece yatmadan önce sürüp kullanabilirsiniz. Sabah kalktığınızda diş macununu suyla yıkayıp temizleyin.
 • Listerine, ağız temizleme sıvısı olsa da bakteriler üzerindeki etkisi nedeniyle sivilcelerde de kullanılabilir. Temiz bir bezin üzerine birkaç damla damlatın ve sivilcenizi bununla temizleyin. 10 dakika sonra cildinizi yıkadığınızda sivilcenizde büzülme sağlayacaktır.
 • Elma sirkesi, hızlı bir şekilde sivilcenizden kurulmanız için etkili sonuçlar ortaya koymaktadır. Burnunuzdaki iltihaplı sivilceye sürdükten sonra 15 dakika bekleyip yıkayın. İltihabın giderilmesini sağlayacaktır.
 • Çay ağacı yağı, aknelerin üzerine birkaç damla damlatıldığında etkili sonuçlar verecektir. Yağı sürdükten sonra hafifçe yedirin ve 10 dakika sonra yıkayın. Çay ağacı yağı içeren krem ve losyonlardan da faydalanabilirsiniz.
 • Limon suyu sivilceler için bilinen en etkili yöntemlerden biridir. Sivilceleri kurutan ve temizleyen limon suyu, taze olarak sıkılıp hazırlanmalıdır.

“Sivilce Nasıl Geçer” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir