sivilce nasıl geçer?

by Derya
SİVİLCE NASIL GEÇER?

ALINDAKİ SİVİLCE İZLERİNE NE İYİ GELİR?

 

En sık karşılaşılan cilt problemlerinden bir tanesi olarak dikkat çekmekte olan sivilceler geçtikten sonra geride baş edilmesi zor lekeler bırakırlar. Gençlerde ergenlik dönemlerinde fazlalıkla ortaya çıkan bir durumu daha az hasarla atlatmak önemlidir. Yetişkinlerde de görülen sivilceler tükettiğimiz gıdalardan kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir. Bu noktada sivilcelerden evde doğal bitkisel çözüm ile kurtulmak isteyenler sivilceye ne iyi gelir sorusuna cevap ararlar.

  • LAVANTA KÜRÜ

Kaynayan bir su bardağı suya lavanta bitkisinden 1 tatlı kaşığı ilave ediniz. 10 dakika kaynattıktan sonra yüzünüze uygulayın. Bu karışımı 15 gün boyunca akşam yemeklerinden en erken iki saat sonra ılık olarak içiniz. 15 günden sonra hafta 3-4 defa aynı şekilde içmeye devam edin.

 

PATLAMIŞ SİVİLCELER NASIL GEÇER?

 

Patlamış ya da iltihaplı sivilcelerden doğal yollarla kurtulmak etkili yöntemlerden biridir. Peki hayalini kurduğumuz pürüzsüz cilde nasıl sahip olmak için ne yapmalıyız?

 

  • ELMA SİRKESİ

Elma suyunu veya baskılanmış elmalardan süzgeçten geçirilmemiş meyve suyunu fermente ederek yapılır.

Elma sirkesi de diğer sirkeler gibi, birçok bakteri ve virüsle savaşma kabiliyeti ile sivilce kurutucu yöntemler arasında yerini almaktadır. 1 tatlı kaşığı sirkeyi 4 tatlı kaşığı su ile seyrelterek pamuk yardımı ile yüzünüze uygulayıp 10 dakika sonra yıkayın. Bu uygulamayı günde 2 defa yapabilirsiniz.

 

  • ZERDEÇAL

Bir tatlı kaşığı zerdeçal tozunu bir miktar su veya gül suyu ile karıştırarak, iltihaplı sivilcenize doğrudan sürebilirsiniz. Kuruduğunda durulamanız yeterli olacaktır. Günde 2 defa uygulayabilirsiniz.

 

13 YAŞINDA SİVİLCE NASIL GEÇER?

 

Ergenliğin ilk dönemleri, genellikle gençlerin pürüzsüz çocukluk ciltleri yerini rahatsız edici bir görünüme bırakır. Sivilcelerden kurtulmak için çeşitli yöntemler vardır fakat daha sonra sivilcelerinizin yerini lekelere bırakmaması için dikkatli olmak gerekir. Doğal yöntemlerin bazıları şöyledir;

  • LİMON SUYU

Bir pamuk yardımı ile temiz ve kuru cildinize limon suyunu düzenli bir şekilde sürebilirsiniz. Limon suyunun bu şekilde 25-30 dakika kalmasını sağlayın. Bu süre içerisinde güneşe çıkmamaya özen gösterin. Bu işlemi günlük olarak uygulayabilirsiniz.

 

  • YUMURTA AKI

Bir yumurtanın sarısını beyazından ayırarak beyazını bir pamuk yardımı ile cildinize sürün. Birkaç dakika sonra cildinizdeki gerilmeyi hissedeceksiniz. 10 dakika ile 1 saat arasında cildinizde durmasına izin verin. Bu işlemi günlük olarak uygulayabilirsiniz.

 

DUDAK ÜSTÜ SİVİLCELER NASIL GEÇER?

 

Sivilce denildiği zaman aklımıza ilk olarak yüzümüz gelir. Tüm cilt bakım rutinimizi de buna göre ayarlarız. Cilt lekeleri ve sivilcelerden kurtulmak için yüzümüze birçok ürün uygularız ya da evde kendimiz doğal malzemelerden maskeler yaparız. Dudak üstü sivilcelerden kurtulmak için birkaç doğal yöntem;

 

  • YOĞURT MASKESİ

 

5-6 damla limon suyu ve 1 çorba aşığı limon suyu ile karbonat maske kıvamına gelene kadar karıştırın. Limon suyu hem sivilcelerin kurutulmada etkili olur, hem de cildi fazla yağdan arındırmaktadır. Haftada 2 kez uygulanabilen bu maske, sivilcelerin oluşmasının önlenmesinde değil, giderilmesinde kullanılmaktadır.

 

  • DOMATES

 

Domatesi çatalla ezerek püre haline getirin ve bölgeye sürün,10 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın ve günde 2 veya 3 kez uygulamak yeterli olur.

 

  • YEŞİL ÇAY

 

Yeşil çayı sivilceye uygulamak için yapılması gereken öncelikle çayın 3 4 dakika süre ile demlenmesidir. Çay soğuduktan sonra ise pamukla veya sprey şişesi ile yüze sürülür. Kuruduktan sonra ise yıkanarak çıkartabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment