Sivilce Nasıl Geçer, Sivilcelerinize Evde Çözümler

by Derya
SİVİLCE NASIL GEÇER, SİVİLCELERİNİZE EVDE ÇÖZÜMLER

Sivilce sorunu olan kişilerin bir kısmı, ergenlik döneminde aknelerle başı ciddi şekilde derde girmiş ve ilerleyen zamanlarda kendi kendine sorunu çözülmüş kişiler olsalar dahi, yetişkinlik dönemlerinde de hala cilt sorunları ve akneleri ile uğraşmaya devam eden, problemi sıklıkla nükseden ya da kısmen iyileşse de tamamen ortadan kalkmayan pek çok kişi mevcut. Kullandıkları onlarca sağdan soldan duyma yöntem, doktorlar tarafından reçete edilen en iyi sivilce ilaçları, aknelerden kurtulmak için kullanılan en iyi sivilce kremlerinden tutun, başvurulan her yöntem yetersiz kalıyorsa, sivilce geçirme süreci yeterince iyi anlaşılamamış ve uygun yöntemler sırasıyla ve disiplinli bir şekilde uygulanamamış demektir.

 

Sivilcelerden kurtulmak için herhangi bir tedavi sürecine girmeden önce var olan akne probleminin altında yatan sebepleri tespit etmek, nedenleri ortadan kaldırdıktan sonra, sivilce tipinizi de anlayıp, ona göre bir yol haritası ve tedavi yöntemi seçerek, adım adım ilerlemek, yavaş ancak emin adımlarla kesin çözüm yollarında ilerlemek, sivilceleri geçirmek için ve başarılı sonuç elde etmek için olmazsa olmaz.

 

 • Doğru nemlendirici ürünleri kullanın. Cilt yapınıza uygun, yağlı, kuru ya da karma farketmeksizin, cildinizi yağlandırmadan nemlendiren kaliteli ürünler kullanın.
 • Düşük kaliteli ve fazlaca kimyasal madde içeren kozmetik ürünleri ve makyaj malzemelerinin kullanımından kaçının. Yağ bazlı ürünlerden kaçının ve gece yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizleyin.
 • Doktorunuzun önerisi doğrultusunda, akne sorunununuzun şiddetine bağlı olarak uygun sivilce kremi ya da ilacı kullanmaktan çekinmeyin.
 • Yüzünüzü günde 2 kereden fazla yıkamayın. Yıkarken ılık su ve uygun sivilce sabunları kullanmayı tercih edin.
 • Cildinize sıklıkla temas eden, telefon, sakal, bıyık gibi irritasyona yol açan cisimlerden uzaklaşın ya da temasınızı kısıtlayın.
 • Yoğun stresten olabildiğince uzak durmaya çalışın. Stres hem genel olarak ruhsal ve fiziksel sağlığınıza hem de cildinize son derece sakıncalı. Kortizol ve adrenalin üretimi akne oluşumunu kolaylaştırır ve yayılmasını hızlandırır.
 • Saçlarınızı temiz tutun. Yağlı saç köklerinden alnınıza taşınan aşırı sebum, alnınızda ve oradan da yayılarak yüzünüzde sivilce oluşumuna sebebiyet verebilir.
 • Güneş ile aşırı temas etmekten kaçının.
 • Sivilcelerinizle oynamayın, patlatmayın, diş macunu sürmeyin. Kulaktan dolma bilgiler ile sivilcelerinizi tedavi etmeye çalışıp cildinize daha fazla zarar vermeyin.
 • Akne sorununuz yüzünüz dışındaki; sırt, kollar, bacaklar gibi vücut bölümlerindeyse, cildinizi fazlaca sıkacak türde ve terletecek kıyafetler giymekten kaçınıp, derinizin nefes almasına müsaade edin.

 

SİVİLCE NASIL GEÇER; LİMON!

 

Malzemeler;

 

 • 3 yemek kaşığı limon suyu
 • 2 yemek kaşığı bal

 

Hazırlanışı;

 

3 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyunu ve 2 yemek kaşığı balı aynı karıştırma kabına koyun ve güzelce karıştırın. Dilerseniz bu karışımı doğrudan sivilcelerinizin olduğu bölgeye uygulayın dilerseniz karışımı ocakta kısık ateşte bir süre kaynatıp soğuttuktan sonra uygulayın. Bu karışımı 1 hafta süreyle her gün uygulayabilir ve 15 dakika uyguladığınız bölgede bekletip ardından ılık suyla güzelce temizleyerek beklediğiniz sonucu hızlıca alabilirsiniz. Eğer cildinizde ciddi bir sivilcelenme sorunu yoksa haftada 3-4 kez de uygulayabilirsiniz.

Uygulayacağınız bölgenin makyaj kalıntılarından arınmış olmasına dikkat edin. 1 hafta sonra sivilcelerin tamamen kuruduğunu göreceksiniz. Unutmadan, süreceğiniz bölgenin büyüklüğüne göre malzemelerin miktarlarını aynı oranda artırıp azaltabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment