Sivilce Maskesi

Sivilce Maskesi

Sivilce, hem ergenlik çağında hem de sonrasında bazı insanlar için oldukça fazla sorun yaratabilmektedir. Bu cilt sorununun ortadan kaldırılması için birçok yöntem denense de bazen sonuç istenildiği gibi olmayabilmektedir. Sivilceyi gidermekte oldukça etkili olan doğal içerikli maskeler ise hem sivilcelerinize hem de diğer birçok cilt probleminize engel olabilmektedir. Sivilce maskesi ve nasıl yapıldığına ilişkin detaylı bilgileri sizin için paylaşıyoruz.

Sivilce Maskesi

Nedir 

Sivilce maskesi, ciltteki fazla yağı emen, cildin nem seviyesini dengeleyen, gözeneklerde oluşan tıkanıklığı açan ve cildi derinlemesine temizleyen maskedir. Gözenekleri açan bir etkiye sahip olmaları, bu gözeneklerde biriken yağın ve kirin atılmasını sağlamaktadır ve bu vesile ile de cilt üzerinde beliren sivilcelerin oluşumu engellenmektedir. Cildin aşırı yağlı olmasından ya da kıl kökleri, gözenekler gibi cilt üzerinde yer alan bazı bölgelerin tıkanıklık sorunu oluşturmasından kaynaklanan sivilceler, doğru yöntemler uygulandığı sürece çabucak iyileştirilebilmektedir. Sivilce maskeleri cilt üzerinde beliren kızarıklık, sivilce ve iltihaplı akne gibi oluşumları yok etmekte etkilidir.

Sivilce maskeler

Ne İçin Yapılır 

Sivilce maskesi, cildin aşırı yağını kurutmak, ciltteki sebum dengesini sağlamak ve ciltteki kir ve de tıkanıklıklardan sizi kurtarmak için uygulanmaktadır. Bu maskeler hem sivilce oluşumunu engellemekte hem de var olan sivilceleri kurutucu bir etkiye sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra sivilcelerden kaynaklanan cilt lekeleri ve batık oluşumlarının da önüne geçmektedir.

Nasıl Yapılmalıdır 

Gül suyu karışımlı sivilce maskesi: 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı gül suyudur. Bu iki malzemeyi birbirine iyice karıştırmanız ve daha sonra da elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürmeniz yeterli olacaktır. Yaklaşık 20 dakika maskeyi yüzünüzde beklettikten sonra bol su ile cildinizi iyice arındırabilirsiniz.

Bir diğer gül suyu içeren sivilce maskesi: 2 yemek kaşığı bal, 100 ml gül suyu, 2 yemek kaşığı şeker, 2 yemek kaşığı E vitamini yağı. Tüm malzemeleri iyice birbiri ile karıştırın. Elde etmiş olduğunuz bu karışımı yaklaşık 3-4 dakika kadar bir pamuk yardımı ile cildinize uygulayın. Süre dolduğunda bol ılık su ile yüzünüzü iyice durulayın. Kuru olan ciltler için oldukça nemlendirici ve besleyici bir etkiye sahip olan bu maske, sivilceleri giderirken cildin ihtiyacı olan bakımı da ona sunmaktadır.

Limonlu sivilce maskesi: 2 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı limon suyu. Bu maske için gerekli olan iki malzemeyi öncelikle bir araya getirin ve iyice karıştırın. Daha sonra karıştırmış olduğunuz malzemeleri ocağa alarak bir müddet kaynatın. Kaynatmış olduğuz maske sıcaklığını kaybetmeye başladığında ve yüzünüze uygulanabilir bir ısıya ulaştığında, maskeyi cildinize sürün. Maskeyi yüzünüzde yaklaşık 15 dakika bekletin ve daha sonra cildiniz iyice temizleyin. Bu maske uygulaması, diğer maskelerden farklı olarak 10 gün boyunca tekrarlanabilen bir maskedir. Kurutucu etkisi olan bu karışımı düzenli uyguladığınız takdirde sivilcelerinizin ortadan kaybolduğunu görebilirsiniz.

Bal ve elma içeren sivilce maskesi: 1 adet orta boy elma, 3 veya 4 yemek kaşığı kadar bal. Elmayı rendeleyin ve daha sonra üzerine yetecek miktarda bal ilave edin. Karışımı olduğu gibi yüzünüze sürün. 15 ile 20 dakika arasında bir bekleme süresi ayırın. Bekleme süresi sona erdiğinde yüzünüzü bolca ılık su ile iyice durulayın.

Sivilce Maskeleri

Hangi Sıklık ile Yapılmalıdır

Sivilce maskelerinin hemen hemen tamamı haftada bir kerelik kullanım için uygundur. Cildiniz aşırı yağlı ise kurutucu etkideki maskeleri, cildiniz kuru ise de nemlendirici etkisi bulunan sivilce maskelerini haftada iki kere uygulayabilirsiniz. Aşırı bir şekilde kullanılan sivilce maskeleri, cilt üzerinde hiç istenmeyen başka sorunlara eden olabilir. Kurutucu maskelerin kırışık oluşturan etkisine maruz kalmamak için, sivilce maskelerini yeterli seviyede kullanmaya özen gösterin.

Formülü

Kil ve limon içeren sivilce maskesi için;

  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • 1 çay kaşığı kil
  • 1 çay kaşığı aspirin tozu
  • Tüm malzemeleri uygun bir kaba alarak iyice karıştırın.
  • Daha sonra hazırlamış olduğunuz karışımı sivilcelerin fazla olduğu bölgelere uygulayın.
  • Hızlı bir şekilde kuruma eğilimi gösteren maskeyi yaklaşık 10 dakika yüzünüzde bekletin.
  • Bekleme süresi sona erdiğinde cildiniz bol su ile durulayın.
  • Bu maske de diğerlerinde olduğu gibi haftada bir kerelik kullanım için uygundur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir