Sivilce Maskeleri

Kullanmak isteyenler için hem piyasada hem de evde yapılabilecek farklı amaçlar için tasarlanmış pek çok sivilce maskesi vardır. Yine de güvenilir ve etkili bir maske bulmak oldukça zordur. Sivilce maskesi birçok yerde yazılanın aksine birkaç saatte mucizevi kurtuluşlar yaratmaz fakat düzenli kullanım ile cildin hızlı ve ciddi şekilde düzeldiği bir gerçektir. Bu noktada kişiler sabırlı ve kararlı olmalı. Ayrıca unutulmamalıdır ki bazı cilt tipleri ve sivilce türleri için sivilce maskeleri sadece tamamlayıcı olarak kullanılabilir ve bir cilt uzmanı tarafından önerilmiş ilaçlara da ihtiyaç duyulur.

sivilce izi maskesi

İşe yarayan bir maskeden beklenti cildi rahatlatması ve sivilcelerin şiddetini söndürmesi olmalıdır. Bir cilt maskesi gözenekleri açar, derideki kiri ve ölü yüzeyi temizler, siyah noktaları temizler, cildi hafifçe soyarak yeniler ve cilt yağının azaltılması sağlar. Bu sebeplerle çoğu zaman sivilcesiz ciltler de dahi izlere karşı ya da koruma ve bakım amaçlı kullanılmaktadır.

Maskelerin kullanımı da oldukça kolaydır. Çoğu zaman sadece karışımı hazırlayarak sorunlu bölgeye ya da tüm yüze yaymak yeterlidir. Karışımın içeriğine göre 15-30 dakika arası beklettikten sonra ılık su ile yıkanması önerilmektedir. Ayrıca uygulanacak karışımın içerisinde kişinin alerjisi ya da hassasiyeti olan herhangi bir maddenin bulunmaması oldukça önemlidir.

Uygulanacak birkaç temel malzeme ile hazırlanmış örnek sivilce maskeleri şu şekilde listelenebilir:

  • Aspirin içeren sivilce maskeleri

Aspirin sivilcelerin kuruyarak yok olmasını ve ciltteki ölü derilerin soyulmasını sağlayan bir maddedir. Aspirin ile yapılan maskeler tam bir iyileşme görülene kadar kullanılmaya devam edilebilir.

Örneğin 5 damla limon suyu, 4 tane aspirin ile 1 çay kaşığına yakın bal karıştırılarak bir maske hazırlanabilir. Bu maske için aspirinler ezilerek toz şekline getirilmeli ve ardından kalan maddelerle bir araya getirilmeli. Karıştırılacakları yerin temiz olması cildin temiz kalması için önemlidir. Hazırlanan maske yumuşak ovma hareketleri ile cilde yayılmalı ve sonrasında yaklaşık 30 dakika kadar bölgede bekletilmelidir. Ardın maske bol ılık su ile yıkanarak ciltten temizlenmelidir. Kullanım sıklığı haftada 1 ile 2 arasında değişebilir. Bir başka tarifte ise balın yerini jojoba yağı, limon suyunun yerini su almaktadır. Bir önceki tarife benzer şekilde ezilen aspirinler su ve yağ ile karıştırılır. Hazırlanan maske ciltte 15 dakika bekletildikten sonra yıkanarak temizlenir.

  • Kil İçeren sivilce maskeleri

Kil cildi besleyen ve temizleyen bir madde olmasının yanı sıra cilt yağını düzenler ve sivilcelerin özellikle de aknelerin kuruyarak yok olmasını sağlar. Sıcak su ile peeling yapılarak ciltten temizlendiğinde siyah noktalarla savaşmakta da oldukça başarılıdır.

Bir tarifte kil ezilerek suyu çıkartılan bir adet kivi ile karıştırılarak maske haline getirilmektedir örneğin. Fakat kivi oldukça asitli bir meyve olduğundan maske ciltte sadece ince kil tabakası kuruyup çatlayıncaya kadar yani aşağı yukarı 5 dakika bekletilir. Kil oldukça sertleşmiş olacağından cilde zarar vermemek adına mutlaka sıcağa yakın su ile temizlenmelidir. Bir başka tarifte ise kilin, doğal yaş maya ile bir kapta karıştırılarak yine 5-10 dakika kadar ciltte bekletilmesi önerilmektedir.

  • Yumurtalı sivilce maskeleri

Yumurta akı ciltte hızla kuruyan bir maddedir ve oldukça besleyicidir. Ev yapımı maskelerin büyük kısmında yumurta kullanılmaktadır. Örneğin sık sık kullanılan bir tarifte yumurta akı ile yarım bardak soya unu karıştırılarak maske haline getirilmektedir. Bölgede yaklaşık 15 dakika bekletilmesi ve işlemin haftada bir tekrar edilmesi tavsiye edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir