Sivilce İzleri Nasıl Geçer

Sivilce izleri için çözümler

Sivilce İzleri ve Lekeleri Nasıl Geçer?

Cildin yağ dengesinin bozulması başta olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle sivilceler oluşur ve bazı durumlarda bu sivilceler kalıcı izler bırakır. Sivilcelerin patlatılması yada yanlış bakım uygulamaları nedeniyle cilt üzerinde kalıcı lekeler meydana gelebilir. Sivilceyi patlatmak cilt yüzeyinde leke ve çukur oluşumuna sebep olabileceğinden önerilmemektedir.

 

Bazı durumlarda tüm dikkatlere rağmen sivilce izleri oluşabilmektedir. İltihaplı sivilcelerin iyileşmesi sürecinde bağışıklık sistemi cildin bu bölgesine daha fazla beyaz kan hücresi ve enzim yollar. Bu da cildinizde lekeler oluşmasına neden olmaktadır. Sivilceli bir cilde sahipseniz iz ve leke oluşmadan önce sivilcelerinizi geçirmenin yollarını aramalısınız. Sivilce nasıl geçer sayfamızda bulunan doğal yöntemler ve önerileri kullanarak cildiniz hasar almadan önce sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

 

Yağlı cilt tiplerinde sıklıkla görülen sivilceler, gözeneklerin tıkanması ile bakteri üremesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Sivilceyle mücadelede cilt temizliği büyük önem taşımaktadır. Cilt gözeneklerinin tıkanması ve bakteri üremesini önlemek, büyük oranda sivilce oluşumunun önüne geçecektir. Yağlı ciltler için özel üretilen, cildin yağ dengesini koruyacak ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz. Cildinizde biriken yağı temizlemek için makyaj temizleme mendillerinden faydalanabilirsiniz.

sivilce patlatma

Cildinizi temizlerken tamamen kurutacak uygulamalardan kaçınmalısınız. Cildinizdeki yağı tamamen temizlediğinizde cildiniz bunu telafi etmek için daha fazla yağ üretimine geçecektir. Bu sebeple cildi aşırı kurutan doğal yöntemler ve kozmetik ürünlerden uzak durmalısınız. Kullanmış olduğunuz kozmetik ürünlerin içinde yer alan kimyasal maddeler cildinizde hassasiyet oluşumuna ve sivilcelere yol açabilir. Kozmetik ürün satın alırken organik ürünlerden yana tercih kullanmalısınız.

 

Dikkatli davranmanıza rağmen cildinizde oluşan sivilcelere dokunmamalısınız. Elinizle dokunduğunuz sivilcelerde bakterilerin artmasını tetikleyebilirsiniz. Çoğalan bakterilerle birlikte cildinizin diğer bölgelerinde de sivilceler oluşabilir ve bu sebeple cildinizde sivilce izleri meydana gelebilir. Tam olarak olgunlaşmamış bir sivilceyi sıkarak patlatmak, büyük oranda iz oluşmasına sebep olacaktır. Aşırı büyüklükte ve kist şeklindeki sivilceleriniz için doktora başvurmaktan çekinmemelisiniz. Doktorunuz sivilcedeki iltihap için antibiyotik yada reçeteli ilaçlar kullanmanızı önerebilir.

sivilce lekeleri

Cildinizdeki sivilce izlerini güneşin zararlı ışınlarına karşı korumalısınız. Bazı durumlarda sivilce izlerinin kendiliğinden geçmesi birkaç yılı bulabilmektedir. Evde doğal malzemeler kullanarak hazırlayabileceğiniz maskeler yardımıyla cildinizdeki sivilce izlerinin daha kısa süreler içinde geçmesini sağlayabilirsiniz. Doğal sivilce maskeleri, cildinizdeki gözeneklerin temizlenmesi ve yağ oranını dengeleme gibi işlevlere sahip olabilmektedir.

 

Sivilce izlerinin görünümünü azaltan doğal maskeler, hafif bir peeling etkisi ile bunu başarmaktadır. Bu tür peeling etkili maskeler cildinizdeki ölü hücrelerden kurtulmanızı ve yağ oranının dengelenmesini sağlamaktadır. Düzenli olarak kullanılan maskeler, normal sürelerden çok daha kısa bir süre içinde sivilce izlerinin geçmesini sağlayabilmektedir.

sivilce izi maskesi

Sivilce İzlerinden 3 Ayda Kurtulun

  • Yumurta beyazı (1 adet)
  • Bal (yarım tatlı kaşığı)
  • Süt (2 tatlı kaşığı)

Yumurta beyazını iyice köpürene kadar çırpın ve ardından bal ile sütü ilave edip karıştırın. Hazır hale gelen maskeyi cildinizin tamamına sürüp 10 dakika bekletin. Sürenin sonunda soğuk su yardımıyla maskeyi cildinizden temizleyin. 4 günde 1 düzenli olarak kullanıldığında 3 ay içinde cildinizdeki sivilce izlerinin büyük oranda kapanmasını sağlayacaktır.

 

Elma Sirkesi Etkili Bir Çözüm Olabilir

  • Elma sirkesi (1 yemek kaşığı)
  • Su (1 yemek kaşığı)

Eşit oranda elma sirkesi ve suyu karıştırın ve akşamları yatmadan önce pamuk yardımıyla cildinizi temizleyin. Sirke ve su karışımı cildinizde yarım saat kadar bekledikten sonra cildinizi yıkayabilirsiniz. Bu uygulama sonrasında her zaman kullandığınız nemlendirici ile cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmemelisiniz.

 

Peeling Etkili Doğal Maske Tarifi

  • Toz şeker (1 yemek kaşığı)
  • Su (1 yemek kaşığı)

Su ve şekeri karıştırın ve cildinize masaj yaparak yedirin. 10 dakika kadar cildinizde beklettikten sonra ılık su yardımıyla yıkayıp temizlenin. Eğer yağlı bir cilt yapısına sahipseniz haftada 1, kuru cilt yapısına sahipseniz 15 günde 1 olmak üzere uygulamayı tekrarlayabilirsiniz. Peeling etkisi ile cildinizdeki lekelerin görünümlerini azaltacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir