İltihaplı Sivilce Neden Oluşur, Nasıl Geçer?

by Derya
İltihaplı Sivilce Neden Oluşur, Nasıl Geçer?

Cildinizdeki gözeneklerin içerisinde sıkışan yağın bir bölgede toplanmasıyla sivilceler oluşur. Fazla yağlı yiyecek tüketmek, yetersiz sıvı alımı veya sıvı kaybı karaciğerde yağlanma, deri ve dokularda tahriş, ilaç kullanımı, gazlı içecek tüketimi, düzensiz beslenme iltihaplı sivilcelerin oluşma sebepleridir. Vücutta oluşan sivilcelerin bazıları büyük bazıları ise küçüktür. Genellikle stres altında olan insanlar düzensiz beslenme ve uykusuzluk sorunlarıyla birlikte vücutlarında çıkan sivilcelerden rahatsız olurlar. Yapılan araştırmalarda gözlemlenen ise iltihaplı sivilce en acı veren türdür. Peki İltihaplı sivilce patlatılmalı mı? Yüzde, çenede, ağızda ve yanakta oluşan iltihaplı sivilce nasıl geçer?

 

İltihaplı sivilceler limon suyuyla kurutulabilirsiniz, kekik ve lavanta suyu da sivilce kurutmada etkili yöntemlerdir. Gül suyu arındırıcıdır. Papatya çayı iltihap dindiricidir. Cildinizi düzenli olarak temizleyip makyajla uyumamanız gerekiyor, cilt temizlik rutininizi cilt tipinize uygun ürünlerden oluşturmalısınız. Cildinizi uyumadan temizlemeli, tonik yardımı ile gözeneklerinizin kapanmasını veya küçülmesini sağlayabilirsiniz. Tonik kullanımının ardından cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile cildinizi tazelemelisiniz.

 

İLTİHAPLI SİVİLCE PATLATILIR MI?

 

İltihaplı sivilce patlatılır mı sorusu ile neredeyse her gün karşılaşıyoruz, fakat unutmamak gerek iltihaplı sivilce patlatıldıktan sonra yaraya dönüşür, yara ise daha sonra geri dönülmez sivilce lekeleri bırakıyor. Bu yüzden sivilceniz ile oynamamanız gerekiyor.

 

İLTİHAPLI SİVİLCEDEN NASIL KURTULURUM?

 

Sivilce ve aknelerden kurtulmak için başvurulan çeşitli yol ve yöntemler mevcuttur, fazla kilo artışı hormon dengenizi sarsarak cildinizin sivilcelenmesine neden olabilir, bu sivilceler genelde iltihaplı sivilcelerdir. İltihaplı sivilcelerden kurulmak için beslenmenize dikkat edip cildinizi sık sık temizlemeniz gerekiyor, ayrıca kullandığınız kozmetik ürünlerinin de sizin cildinize uygun olmaması sonucu sivilce sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

AĞRILI SİVİLCE NEDEN OLUR?

 

Sadece bir cilt sorunu olarak görülmemesi gereken önemli sorunlardan biridir ağrılı sivilceler. Uykusuzluk veya uyku düzensizliği, alerji, cilde uygulanan yanlış bakım, stres ve hava kirliliği de sivilce oluşumunun başlıca nedenlerindendir.

 

YÜZDEKİ İLTİHAPLI SİVİLCELER İÇİN ANTİBİYOTİK

 

Sivilceler çevresel faktörlerin yanı sıra bir sağlık sorunu da olabilir, bu noktada kesinlikle bir doktora başvurulmalı. Doktor kontrolü olmadan yüze antibiyotik uygulanmamalı ve antibiyotik alınmamalıdır. Sivilcelerden kurtulmak için girdiğiniz bu yolda daha ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

 

PATLAMIŞ SİVİLCE NASIL GEÇER

 

Cildinizi temiz tutup sık sık nemlendirin. Ve patlamış sivilce ile oynamayın hatta elinizden geldiğince dokunmayın, aksi halde sivilce yaraya dönüşüp cildinizde iz olarak kalır.

Gül suyunu pamuk yardımı ile cildinize sürün yarım saat sonra yıkayıp nemlendirin.

 

KİSTLEŞMİŞ SİVİLCE NASIL GEÇER

 

Ciltteki PH miktarını dengeleyen ve cildimizdeki sebum artışını önleyen elma sirkesi, yağlı cilde sahip olan bayanların en büyük doğal cilt bakım malzemeleri arasında yer alıyor. Kokusu nedeniyle pek sevilmese de hafif ve orta şiddetli sivilcelerin yanı sıra iltihaplı sivilceleri de tedavi ediyor. Aynı zamanda elma sirkesi, söz konusu kistik sivilceler olduğunda da üstün bir başarı sergiliyor. Elma sirkesi ile kistik sivilcelerinizi gidermek adına bir pamuğa birkaç damla elma sirkesi damlatın. Ardından pamukla cildinizdeki kistik sivilceleri güzelce silin. Birkaç saat bekledikten sonra cildinizi durulayın. Bu işlemi etkili bir sonuç elde edene dek, her gün düzenli olarak birkaç hafta boyunca tekrarlayın.

 

YETİŞKİNLERDE NEDEN SİVİLCE OLUŞUR

 

Kilo artışı ile hormonal sorunların meydana çıkması ile hem tüylenme hem de cildin sivilcelenmesi söz konusu olabilir. Uyku ve stres bozuklukları, aşırı alkol tüketimi, yağlı beslenmekte bu sorunun meydana gelmesindeki başlıca nedenlerdendir.

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment