Sivilce Sorunu

Sivilce Sorunu, Önlemleri ve Çözümleri

Her sabah uyandığımıza yaptığımız ilk şey aynada kendimize bakmak olur. Bazılarımızın yüzünde gülücükler varken, bazılarımız ise yüzlerine çaresizce bakar. Bu çaresizliğin nedeni ise genelde yüzümüzün bir türlü nasıl geçireceğimizi bilemediğiniz sivilcelerle dolu olmasıdır. Birçok insanın sivilce sorunu ergenlikte baş gösterir ve yine o dönemde biter. Fakat bazılarımız ise bu sorunla uzun yıllar uğraşmak zorunda kalabilir.

Sivilce

Oldukça sık rastlanan sivilce sorunu bir hastalıktır. Bu hastalığın birçok nedeni olabilir. Ergenlik döneminde hormonsal değişikler yüzünden meydana gelebilir. Bunun dışında hormonsal değişikliklere neden olabilecek haplar da sivilce sorununa yol açabilir. Aynı zamanda bu hastalığın bir diğer sebebi de genetik eğilimler olabilir. Stres ve yeme alışkanlıkların da sivilceye yol açabileceği gibi kullanılan bazı kremler de sivilceyle sonuçlanabilir.

Yağ bezlerinin deriye açılan kanalının tıkanması sonucunda oluşan sivilceleri önlemek için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmakta. Öncelikle bol bol su içmek cildinizi canlı tutar ve sivilce oluşumunu engellemede yardımcı olur. Yediğiniz yemeklerde kızartma yerine haşlama tercih etmenin de önemli ölçüde faydası olur. Ayrıca aşırı baharatlı yiyeceklerin de sivilceye sebebiyet verebileceği söyleniyor. Bunların yanında gece yatmadan yüzünüzdeki makyajı veya gün boyu suratınızda biriken tozu ve kiri temizlemek ve gerekirse cildinize uygun bir sabunla köpürtüp ılık suyla durulamak sivilceleri önleyeceği gibi sivilce sorununuz varsa sivilcelerin artmasını da önler. Mümkün olduğunca stresten uzak durmak da yararlı olabilir.

Eğer sivilceleri önlemede geç kalmış veya çoktan sivilce sorunlarıyla uğraşıyorsanız, sivilce tedavisi için de birçok bitkisel ve tıbbi yol var. Geceleri yüzünüzü silmek için suya birkaç damla koyulan elma veya üzüm sirkesi sivilcelerinizin küçülmesine yardımcı olur. Eğer bir sonuç alamazsanız limon maskesini de uygulayabilirsiniz. Pamuk yardımıyla suratınıza sürdüğünüz limonu birkaç dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Ayrıca yüzünüze papatya çayı da sürerek cildinizdeki sivilce kaynaklı iltihapları gözle görülür bir biçimde azaltabilirsiniz. Çilek seviyor ve sivilce sorunu çekiyorsanız, çileği bol bol yemeye devam edin. Birçok sivilce kremlerinde çilekte bulunan salisit asit bulunmaktadır. Çileği mevsiminde yemeye dikkat edin.

1 günde sivilce nasıl geçer.
1 günde sivilce nasıl geçer.

Sivilcelerinizden kurtulmak için bitkisel yollar yerine tıbbi tedavi yöntemlerini denemek isterseniz, bu alanda da piyasaya birçok tedavi yöntemi bulunmakta. Eğer hafif dereceli sivilce probleminiz varsa krem ve losyonlarla tedavi olabilirsiniz. Fakat cildiniz bu tedaviye tepki olarak başta kuruluk gösterebilir ya da sivilceleriniz artabilir. Unutulmamalıdır ki sivilce uzun sürede tedavi edilebilen bir hastalıktır. 2-4 ay sonucunda tedavinizin sonucunu elde edebilirsiniz.

Orta dereceli sivilce sorununuz varsa kremlerin yanında ağız yoluyla alınan ilaçları kullanabilirsiniz. Tetrasiklin, eritromisin gibi antibiyotikler yaygın ve ağrılı sivilcelenme yaşıyorsanız önerilir. Şiddetli sivilcelere ise sadece haplarla tedavi uygulanır. Bu tedaviler mutlaka bir dermatolog kontrolünde sürdürülmelidir.

Yoğurt ile Hazırlanan Sivilce Maskeleri

Kadın veya erkek fark etmeden sorun haline gelen sivilceler, gün geçtikte daha da sorun teşkil etmektedir. Belirli bir yaş sınırlaması olmaması nedeni ile pek çok kişiye hitap edecek bir konuya değineceğiz. Sivilceler yok edilebilir mi?

Sivilce

Öncelikle sivilce neden oluşur, kimler bu sorunu yaşar? Sivilce, genellikle ergenlik döneminde çıkmaya başlayan bir aknedir. Cilt altındaki yağın ergenlik döneminde çoğalmasıyla oluşur. Ancak sadece ergenler de görülen bir sorun değildir. Yağlı ciltlerde oluşma olasılığı çok yüksektir ve yağ oranı fazla olan gıdaların tüketimi, stres, makyaj kalıntısı, kir gibi sebeplerden etkilenerek artar. Peki, sivilceleri geçirmenin bir yolu yok mudur? Öncelikle maskeler, ilaçlar gibi yöntemler kullanılır. Ve bu konuda en çok kullanılan maske malzemesi yoğurttur. Çünkü yoğurdun hem cildi temizleme, hem nemlendirme hem de ciltte biriken yağı önleme gibi faydaları bulunmaktadır. Cildin nemini verirken canlı görünümünü de sağlayan yoğurt, her geçen gün karşımıza farklı bir maske karışımı olarak çıkmaktadır. Biz şimdi size birkaç yoğurtla hazırlanan sivilce maskesi önereceğiz.

Yoğurt Maskesi 

 1. Yoğurt Maskesi

Yoğurt, cilt için gerekli olan mineral ve vitaminleri içerdiği için sivilceli ciltlere uygulanırsa, sivilce oluşumunu azaltır. Cildin sivilceye olan hassasiyeti azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca yoğurt ile hazırlanan pek çok maske sivilce, beyaz yağ bezelerini ve siyah noktaları da temizleme de oldukça etkilidir. Bu maske için bir kaseye sadece yoğurt koyup biraz karıştırarak maske kıvamına getiriniz. Sonra bir maske fırçası yardımı ile yüzünüzün tamamına uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile hafifçe masaj yaparak maskeyi çıkarınız. Daha maske çıkarken bile cildinize sağladığı faydayı anında hissedeceksiniz. Eğer cildiniz kuru ise, yoğurt ve balı nem ihtiyacınızı da o anda karşılamak için karıştırabilirsiniz.

Salatalık Maskesi

 1. Salatalık Maskesi

Salatalık, cildin ihtiyacı olan nemi sağlama da cilt temizliğinde oldukça etkilidir ve yoğurtla karışımı daha etkili olmaktadır. Bir adet orta boy salatalığın kabuklarını tamamen soyun ve bir kaşık yoğurtla beraber mikserden geçirin. Bu karışımı yüzünüze sürüp yoğurt kuruyana kadar tutun. Ilık suyla yüzünüzden nazikçe temizleyin. Hem sivilcelerinizin kurumasına hem de cildin ihtiyacı olan nemini almasına yardımcı olacaktır.

 1. Limon Maskesi

Limonun ciltteki fazla yağı alma ve bu sayede de ciltte yağ birikintisinden oluşabilecek lekeleri yok etmedeki etkisi yüksektir. Bu nedenle 1 yemek kaşığı yoğurda bir tane limonun suyunu sıkın. İyice karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayın ve kurumaya bırakın. Kuruma aşamasına geldi anda bile cildinizin gerilmeye başladığını hissedeceksiniz. Ilık su ile temizleyip cildinizi arındırın.

 

 1. Muz Maskesi

1 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı portakal suyu, bir çorba kaşığı bal ve yarım muzu mikserden veya rendeden geçirip maske olarak yüzünüze uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra cildinizden ılık su yardımı ile arındırın. Aynı anda hem sivilcelerinizden, hem kırışıklıklarınızdan kurtulacak hem de bal sayesinde cildinize nem vererek tahriş olmasını engelleyeceksiniz.

 1. Zeytinyağı Maskesi

Zeytinyağı cilt sağlığının yanında saçlar, kaş ve kirpiklerde de kullanılabilen besleyici özelliği ile dikkat çekmektedir. Özellikle cildiniz çok kuru ve tahriş olmuş ise, hemen bir kaşık yoğurt ve bir kaşık zeytinyağını iyice harmanlayarak cildinize sürünüz. Maske cilt tarafından emildiğinde ılık su ile masaj yaparak yıkayın. Hem cildiniz nemlensin hem de sivilce oluşuna sebep olan kirlerden kurtulun.

 1. Papatya Yağı Maskesi

Papatya yağı, zeytinyağı gibi pek çok yerde kullanılmakta ve faydası alınmakta olan bir yağ çeşididir. Bir kaşık yoğurt ve bir kaşık papatya yağını karıştırıp cildinize maske olarak sürünüz. Cilt tamamını emdiğinde ılık su ile yavaş hareketler ile cildinizi yıkayınız.

Eğer sizlerde sivilcelerden, sürekli yağlanan ciltten, tahrişten, kızarıklıktan şikayetçi iseniz, her kremi, sabunu, tedaviyi denedim geçmiyor diyorsanız, mutlaka bu maskelerden size en uygun olanını düzenli olarak uygulayın. Ayrıca fazla yağlı gıdalardan, fast food gıdalarından uzak durmaya çalışın. Bol bol su için, cildiniz tazelensin, özellikle kış aylarında koruyucu kremler ile cildinize masaj yapın. Eğer bu önerilen maskeleri düzenli kullanırsanız ve diğer önerilere kulak verirseniz sizin de pürüzsüz bir cildiniz olabilir.

Sivilce Maskesi

Sivilce Maskesi

Sivilce, hem ergenlik çağında hem de sonrasında bazı insanlar için oldukça fazla sorun yaratabilmektedir. Bu cilt sorununun ortadan kaldırılması için birçok yöntem denense de bazen sonuç istenildiği gibi olmayabilmektedir. Sivilceyi gidermekte oldukça etkili olan doğal içerikli maskeler ise hem sivilcelerinize hem de diğer birçok cilt probleminize engel olabilmektedir. Sivilce maskesi ve nasıl yapıldığına ilişkin detaylı bilgileri sizin için paylaşıyoruz.

Sivilce Maskesi

Nedir 

Sivilce maskesi, ciltteki fazla yağı emen, cildin nem seviyesini dengeleyen, gözeneklerde oluşan tıkanıklığı açan ve cildi derinlemesine temizleyen maskedir. Gözenekleri açan bir etkiye sahip olmaları, bu gözeneklerde biriken yağın ve kirin atılmasını sağlamaktadır ve bu vesile ile de cilt üzerinde beliren sivilcelerin oluşumu engellenmektedir. Cildin aşırı yağlı olmasından ya da kıl kökleri, gözenekler gibi cilt üzerinde yer alan bazı bölgelerin tıkanıklık sorunu oluşturmasından kaynaklanan sivilceler, doğru yöntemler uygulandığı sürece çabucak iyileştirilebilmektedir. Sivilce maskeleri cilt üzerinde beliren kızarıklık, sivilce ve iltihaplı akne gibi oluşumları yok etmekte etkilidir.

Sivilce maskeler

Ne İçin Yapılır 

Sivilce maskesi, cildin aşırı yağını kurutmak, ciltteki sebum dengesini sağlamak ve ciltteki kir ve de tıkanıklıklardan sizi kurtarmak için uygulanmaktadır. Bu maskeler hem sivilce oluşumunu engellemekte hem de var olan sivilceleri kurutucu bir etkiye sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra sivilcelerden kaynaklanan cilt lekeleri ve batık oluşumlarının da önüne geçmektedir.

Nasıl Yapılmalıdır 

Gül suyu karışımlı sivilce maskesi: 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı gül suyudur. Bu iki malzemeyi birbirine iyice karıştırmanız ve daha sonra da elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürmeniz yeterli olacaktır. Yaklaşık 20 dakika maskeyi yüzünüzde beklettikten sonra bol su ile cildinizi iyice arındırabilirsiniz.

Bir diğer gül suyu içeren sivilce maskesi: 2 yemek kaşığı bal, 100 ml gül suyu, 2 yemek kaşığı şeker, 2 yemek kaşığı E vitamini yağı. Tüm malzemeleri iyice birbiri ile karıştırın. Elde etmiş olduğunuz bu karışımı yaklaşık 3-4 dakika kadar bir pamuk yardımı ile cildinize uygulayın. Süre dolduğunda bol ılık su ile yüzünüzü iyice durulayın. Kuru olan ciltler için oldukça nemlendirici ve besleyici bir etkiye sahip olan bu maske, sivilceleri giderirken cildin ihtiyacı olan bakımı da ona sunmaktadır.

Limonlu sivilce maskesi: 2 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı limon suyu. Bu maske için gerekli olan iki malzemeyi öncelikle bir araya getirin ve iyice karıştırın. Daha sonra karıştırmış olduğunuz malzemeleri ocağa alarak bir müddet kaynatın. Kaynatmış olduğuz maske sıcaklığını kaybetmeye başladığında ve yüzünüze uygulanabilir bir ısıya ulaştığında, maskeyi cildinize sürün. Maskeyi yüzünüzde yaklaşık 15 dakika bekletin ve daha sonra cildiniz iyice temizleyin. Bu maske uygulaması, diğer maskelerden farklı olarak 10 gün boyunca tekrarlanabilen bir maskedir. Kurutucu etkisi olan bu karışımı düzenli uyguladığınız takdirde sivilcelerinizin ortadan kaybolduğunu görebilirsiniz.

Bal ve elma içeren sivilce maskesi: 1 adet orta boy elma, 3 veya 4 yemek kaşığı kadar bal. Elmayı rendeleyin ve daha sonra üzerine yetecek miktarda bal ilave edin. Karışımı olduğu gibi yüzünüze sürün. 15 ile 20 dakika arasında bir bekleme süresi ayırın. Bekleme süresi sona erdiğinde yüzünüzü bolca ılık su ile iyice durulayın.

Sivilce Maskeleri

Hangi Sıklık ile Yapılmalıdır

Sivilce maskelerinin hemen hemen tamamı haftada bir kerelik kullanım için uygundur. Cildiniz aşırı yağlı ise kurutucu etkideki maskeleri, cildiniz kuru ise de nemlendirici etkisi bulunan sivilce maskelerini haftada iki kere uygulayabilirsiniz. Aşırı bir şekilde kullanılan sivilce maskeleri, cilt üzerinde hiç istenmeyen başka sorunlara eden olabilir. Kurutucu maskelerin kırışık oluşturan etkisine maruz kalmamak için, sivilce maskelerini yeterli seviyede kullanmaya özen gösterin.

Formülü

Kil ve limon içeren sivilce maskesi için;

 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı kil
 • 1 çay kaşığı aspirin tozu
 • Tüm malzemeleri uygun bir kaba alarak iyice karıştırın.
 • Daha sonra hazırlamış olduğunuz karışımı sivilcelerin fazla olduğu bölgelere uygulayın.
 • Hızlı bir şekilde kuruma eğilimi gösteren maskeyi yaklaşık 10 dakika yüzünüzde bekletin.
 • Bekleme süresi sona erdiğinde cildiniz bol su ile durulayın.
 • Bu maske de diğerlerinde olduğu gibi haftada bir kerelik kullanım için uygundur.

Sivilceye Ne İyi Gelir?

Genç ya da yaşlı her yaştan kadında görülebilen sivilce kadınların korkulu rüyasıdır. Vücudun her yerinde karşınıza çıkabilen sivilcelere savaş açmak için kadınların denemediği yol kalmamıştır. Peki, bu denli can sıkan sivilceler neden oluşur? Sivilceleri yok etmek için neler yapılabilir?

 • SİVİLCE NEDEN OLUR?

Özellikle ergenlik çağındaki gençlerde görülen sivilce yaklaşık 10 ergenin 8’inde görülebilen bir cilt rahatsızlığıdır. Sivilce oluşumunda hormonların ve stresin etkisi küçümsenemez durumda. Hamilelik ve regl dönemlerinde ise kadınlarda normalden çok daha fazla görülebilir. Peki, hayatınızı her evresinde bu denli sık karşılaştığınız bu cilt problemi neden olur?

Cildin aşırı yağlanması sonucu deri gözeneklerinin enfeksiyonel bakteri ile dolması sivilcelerin oluşumunu sağlamaktadır. Cilt yapısına göre büyüklük ya da küçüklük gösteren sivilceler, kuru ciltlere oranla yağlı ciltlerde daha sık görülebilmektedir. Sivilcenin en önemli nedeni hormonal dengesizliğin ciltte oluşan yağ dengesini bozmasıdır. Ciltte oluşan yağ seviyesinin artması ile açık olan deri gözenekleri bu yağ ve bakteri ile dolar. Ergenlik, hamilelik ve regl sürecinde bu yağ oranının artması, bayanların vücudun hemen hemen her yerinde, cilt tipinin yağlı ya da kuru olması fark etmeksizin istenmeyen sivilceler ile karşılaşmasına neden olabilir. Yaşın ilerlemesi ile sivilce görünümü cilt tipine göre ağırlık göstermektedir. Yağlı ciltlerde çok daha fazla rastlanan büyük ve içi iltihap dolu sivilceler, kuru ciltlerde sönük ve küçük görünümlü yer edinir.

 • SİVİLCEYE NE İYİ GELİR?

Kadınların güzellik konusunda arayışları bitmek bilmiyor. Özellikle söz konusu istenmeyen sivilceler olunca durum oldukça içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Durum böyleyken evde hemen hemen herkesin kolaylıkla yapabileceği tarifler ortaya çıkıyor. İşte o tariflerden birkaçı…

Sivilce için Sirke

 • SİRKE

Kokusu birçok insanın hoşuna gitmese de şifa kaynağı olan sirke, cilt için tam bir tonik etkisi yaratmaktadır. Sivilce oluşumuna neden olan bakterilerin temizlenmesini kolaylaştıran sirke, sivilcelerin büyümesini engelliyor. 1 yemek kaşığı sirkeye göz kararı bir miktar su ekleyip, pamuk yardımı ile karışımı cildinize yedirmeniz, sivilcelere savaş açmanız için yeterli olacaktır. Kokusunun cildinize sinmemesi için uygulamadan sonra bol su ile yıkamanız yeterli.

 

 • PATATES

Lezzetli yiyeceklerin arasında yer alan patates aynı zamanda sivilceler için ilaç görevi de görüyor. 1 adet patatesi meyve sıkacağında ezip suyunu pamuk yardımı ile sivilceli bölgeye uygulayarak sivilcelerin sönmesini sağlayabilirsiniz. Bu uygulamayı günlük 15 dakika, haftalık 3 gün şeklinde uygulamanız çok daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Sivilce için asprin

 • ASPRİN

Ağrıların ilacı asprin sivilcelere de derman oluyor. Birçok kadın tarafından yaygın bir şekilde kullanılan asprin, sivilce oluşumunu azaltıyor, tahriş olmuş cildi rahatlatıyor. 3 adet asprini göz kararı bir miktar su ile ezip karıştırın. Oluşan karışımı pamuk yardımı ile yüzünüze sürün. Yüzün yaklaşık 20 dakika bekletilmesinden sonra bol su ile yüzünüzü yıkayın. İlk dakikalar bile asprin maskesinin farkını hissedeceksiniz. Bu uygulamayı cilt yapınıza göre hafta 2 gün yapmanız yeterli olacaktır.

Sivilce için bal

 • BAL

Sivilcelerden bıkmış, pürüzsüz bir cilde hasret kaldıysanız bal aradığınız çözüm olabilir. 1 tatlı kaşığı balı içine birkaç damla limon suyu ekleyerek cildinize uygulamanız, ciltte yer alan bakterilerden kurtulmanızı ve bebeksi bir cilt ederek sivilcelerin azalmasını sağlayacaktır.

Sivilce için Limon

 • LİMON

Limonun vücuda yararı inkâr edilemeyecek kadar gerçek. Limonun asit oranının fazla olması sivilcelere karşı verdiğiniz savaşta galip çıkmanızı sağlayacak. 1 adet limon suyunu sivilcelere bölgeye bölgesel masaj yaparak yedirin. Yüzünüzü yıkadığınızda cildiniz gerildiğini ve rahatladığını fark edeceksiniz. Bu uygulama süresince yanma hissetmeniz halinde endişeye kapılmayın. Aksine limon suyu içindeki asit sayesinde iltihaplı sivilcelerin iltihabını almanızı kolaylaştıracaktır.

Sivilce için Yumurta

 • YUMURTA SARISI

Sabah kahvaltılarının sevilen ismi yumurta, midenize hitap ederken sivilcelerinizin yok olması için de çözüm oluyor. Yumurta sarısı içerdiği omega 3 sayesinde cildi beslerken sivilcelerin yok edilmesini sağlıyor. 1 adet yumurta sarısını iyice çırparak maske şeklinde cildinize yayın. Yaklaşık 1 saat sonra cildinizi bol su ile yıkayın. Cildinizin parladığını ve nemlendiğini göreceksiniz.

Sivilce için Sarımsak

 • SARIMSAK

Doğal şifa kaynaklarından biri olan sarımsak, sivilce için antibiyotik görevi üstlenmektedir. Kırmızı ve büyük sivilceleriniz için 1 diş sarımsağı ezerek sadece sivilce bölgesine uygulama yapın. 15 dakikalık beklemeden sonra yüzünüzü yıkayın. İltihaplanmış sivilcelerinizin yavaş yavaş söndüğünü göreceksiniz.

Sağlık ve dış görünüş açısından problem yaşatan sivilcelerden kurtulmak evinizde bulunan malzemeler ile yaptığınız doğal karışımlar sayesinde artık oldukça kolay.

Sivilceler İzleri Nasıl Geçer?

Bir cilt sorunu olan sivilce, genellikle ergenlik dönemi ile başlar, yetişkinlikte de devam eder. “Sivilce izleri nasıl geçer?” sorunuz için sıralayabileceklerimizden bazıları şunlardır:

sivilce lekeleri

 • Sivilce iltihabını iyileştirmek ve kızarıklığı hafifletmek için temiz pamuklu bir peçetenin içine koyduğunuz buz küpleri ile sivilce kızarıklıklarının olduğu bölgeye uygulama yapın. Bunu yaparken çok bastırmamalısınız, sivilce patlarsa iltihap daha çok yayılır. Buz ile yaptığınız soğuk kompres kan dolaşımını hızlandıracağından, şişlik ve kızarıklıklarda iyileşme görülür.
 • Karbonat: Karbonat cildi temizler ve akneleri kurutur. Yine de karbonatın cildinizi tahriş etmemesi için kullanımda aşırıya kaçmamalı ve uygulama yaparken fazla bastırmamalısınız.1 – 2 çay kaşığı karbonatı ½ su bardağı su ile karıştırarak uygulama yapabilirsiniz.
 • Limon kurutucu etki göstererek sivilceleri yok eder, ayrıca leke giderici bir maddedir.
 • Sivilce iltihaplarına karşı kekik ve lavanta suyu anti mikrobik özellik gösterir.
 • Gülsuyu cildinizi arındırır.
 • Sivilce iltihaplarının dinmesi için papatya çayı ve cilt yenileyici, antioksidanlar içeren yeşil çayı kullanabilirsiniz.
 • Yoğurt cildinizi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir.
 • Kil gözenekleri açar ve arındırır. Kil maskelerini kolayca bulabilmeniz mümkündür.
 • Öğütülmüş yulaf derinizin sıkılaşması için etkilidir.
 • “Cildimde oluşan büyük sivilce nasıl geçer?”diye soranlar için, diş macunu önerebiliriz. Diş macunu sivilcenin iltihabını alır ve yağı çeker. Beyazlatıcı içermeyen diş macununu yatmadan önce sivilcenin üstüne uygulayın. Sabah uyandığınızda akne kurumuş olacak. Hassas bir cilde sahipseniz, uygulamayı yaparken dikkat etmelisiniz.

sivilce lekeleri

“Sivilce lekeleri nasıl geçer?” sorunuz için en etkili sivilce maskeleri şöyledir:

 • Sivilceler İçin Limon Maskesi: Yarım limonun suyunu iyice sıkın ve üstüne 1kaşık şeker ilave edin ve şeker eriyip karışım homojen bir hal alana kadar karıştırın. Daha sonra karışımı yüzünüze sürüp 10 – 15 dakika bekleyin ve ardından iyice durulayın.
 • Sivilcelere Aspirin Maskesi: 5 adet aspirini iyice ezerek toz haline getirin. Üzerine yarım tatlı kaşığı karbonat ve 1 limonun suyunu ekleyin iyice karıştırın. Oluşan karışımı yüzünüze sürün ve 10 dakika bekleyin. Süre bittikten sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın.
 • Sivilceler İçin Bitki Karışımı: 400 ml suyu ocakta kaynattıktan sonra, içerisine 2 çay kaşığı nane, 2 çay kaşığı ıhlamur, 2 çay kaşığı adaçayı ve 2 çay kaşığı da papatya ekleyin ve demlenmesini bekleyin. Ilıdıktan sonra karışımı süzün ve pamuk yardımı ile yüzünüze uygulayın.

Maya maskesi ile sivilce lekeleri ve izleri nasıl geçer? Bu maske sivilceleriniz için oldukça etkilidir.

 • Kuru Maya Maskesi İle Sivilcelerden Kurtulun: ½ çay bardağı suyun içine 1 paket kuru mayayı koyun ve krem haline getirin. Maya suya iyice karışmalı. Oluşan kremsi karışımı yüzünüze sürün. Maya, sivilcelerin küçülmesi ve kuruması için etkilidir. Karışımı yüzünüze uyguladıktan sonra 20 dakika bekleyin ve ardından yüzünüzü iyice durulayın. Bu maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

Verdiğimiz maskeler dışında başka yöntemlerle sivilce izleri nasıl geçer? Merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

 • Sivilceleri Geçirmek İçin Limon Kolonyası: Bir kap içinde 2 çay kaşığı limon kolonyasına 1 tatlı kaşığı bebek pudrası ilave edin ve krem haline gelene kadar karıştırın. Oluşan karışımı yüzünüze sürün. Maske cildinizde kuruyacak, dökülse bile maskeyi durulamayın, bu şekilde bir gece uyuyun. Sabah uyandığınızda akne ve iltihaplı sivilcelerin kuruduğunu göreceksiniz. Maske cildinizde olumlu etki gösterirse, her gün uygulayabilirsiniz.
 • Sivilcelere Çözüm Olarak Elma Maskesi: 1 litre kaynamış suya, ½ su bardağı elma sirkesi ekleyin ve karışımı kısık ateşte bir daha kaynatın. Ocağın altını kapattıktan sonra 1 dakika geçmesini bekleyin ve kaynamış karışımın buharına 10 dakika boyunca yüzünüzü tutun. Yüzünüzü ince bir örtü ile kapatabilirsiniz. Elma sirkesinin tonik etkisi sayesinde cildiniz tertemiz olacak.

Sivilce Maskeleri

Kullanmak isteyenler için hem piyasada hem de evde yapılabilecek farklı amaçlar için tasarlanmış pek çok sivilce maskesi vardır. Yine de güvenilir ve etkili bir maske bulmak oldukça zordur. Sivilce maskesi birçok yerde yazılanın aksine birkaç saatte mucizevi kurtuluşlar yaratmaz fakat düzenli kullanım ile cildin hızlı ve ciddi şekilde düzeldiği bir gerçektir. Bu noktada kişiler sabırlı ve kararlı olmalı. Ayrıca unutulmamalıdır ki bazı cilt tipleri ve sivilce türleri için sivilce maskeleri sadece tamamlayıcı olarak kullanılabilir ve bir cilt uzmanı tarafından önerilmiş ilaçlara da ihtiyaç duyulur.

sivilce izi maskesi

İşe yarayan bir maskeden beklenti cildi rahatlatması ve sivilcelerin şiddetini söndürmesi olmalıdır. Bir cilt maskesi gözenekleri açar, derideki kiri ve ölü yüzeyi temizler, siyah noktaları temizler, cildi hafifçe soyarak yeniler ve cilt yağının azaltılması sağlar. Bu sebeplerle çoğu zaman sivilcesiz ciltler de dahi izlere karşı ya da koruma ve bakım amaçlı kullanılmaktadır.

Maskelerin kullanımı da oldukça kolaydır. Çoğu zaman sadece karışımı hazırlayarak sorunlu bölgeye ya da tüm yüze yaymak yeterlidir. Karışımın içeriğine göre 15-30 dakika arası beklettikten sonra ılık su ile yıkanması önerilmektedir. Ayrıca uygulanacak karışımın içerisinde kişinin alerjisi ya da hassasiyeti olan herhangi bir maddenin bulunmaması oldukça önemlidir.

Uygulanacak birkaç temel malzeme ile hazırlanmış örnek sivilce maskeleri şu şekilde listelenebilir:

 • Aspirin içeren sivilce maskeleri

Aspirin sivilcelerin kuruyarak yok olmasını ve ciltteki ölü derilerin soyulmasını sağlayan bir maddedir. Aspirin ile yapılan maskeler tam bir iyileşme görülene kadar kullanılmaya devam edilebilir.

Örneğin 5 damla limon suyu, 4 tane aspirin ile 1 çay kaşığına yakın bal karıştırılarak bir maske hazırlanabilir. Bu maske için aspirinler ezilerek toz şekline getirilmeli ve ardından kalan maddelerle bir araya getirilmeli. Karıştırılacakları yerin temiz olması cildin temiz kalması için önemlidir. Hazırlanan maske yumuşak ovma hareketleri ile cilde yayılmalı ve sonrasında yaklaşık 30 dakika kadar bölgede bekletilmelidir. Ardın maske bol ılık su ile yıkanarak ciltten temizlenmelidir. Kullanım sıklığı haftada 1 ile 2 arasında değişebilir. Bir başka tarifte ise balın yerini jojoba yağı, limon suyunun yerini su almaktadır. Bir önceki tarife benzer şekilde ezilen aspirinler su ve yağ ile karıştırılır. Hazırlanan maske ciltte 15 dakika bekletildikten sonra yıkanarak temizlenir.

 • Kil İçeren sivilce maskeleri

Kil cildi besleyen ve temizleyen bir madde olmasının yanı sıra cilt yağını düzenler ve sivilcelerin özellikle de aknelerin kuruyarak yok olmasını sağlar. Sıcak su ile peeling yapılarak ciltten temizlendiğinde siyah noktalarla savaşmakta da oldukça başarılıdır.

Bir tarifte kil ezilerek suyu çıkartılan bir adet kivi ile karıştırılarak maske haline getirilmektedir örneğin. Fakat kivi oldukça asitli bir meyve olduğundan maske ciltte sadece ince kil tabakası kuruyup çatlayıncaya kadar yani aşağı yukarı 5 dakika bekletilir. Kil oldukça sertleşmiş olacağından cilde zarar vermemek adına mutlaka sıcağa yakın su ile temizlenmelidir. Bir başka tarifte ise kilin, doğal yaş maya ile bir kapta karıştırılarak yine 5-10 dakika kadar ciltte bekletilmesi önerilmektedir.

 • Yumurtalı sivilce maskeleri

Yumurta akı ciltte hızla kuruyan bir maddedir ve oldukça besleyicidir. Ev yapımı maskelerin büyük kısmında yumurta kullanılmaktadır. Örneğin sık sık kullanılan bir tarifte yumurta akı ile yarım bardak soya unu karıştırılarak maske haline getirilmektedir. Bölgede yaklaşık 15 dakika bekletilmesi ve işlemin haftada bir tekrar edilmesi tavsiye edilmektedir.

En İyi Sivilce Kremi

Sivilce, ergen yaşta başlayıp yetişkinlikte de devam edebilmekte olan bir cilt sorunudur. Bazı bünyelerde sivilceler oldukça rahatsız edici olabildiğinden, bu yazıda cildiniz için en iyi sivilce kremini bulabilir ve tedavi görebilirsiniz.

sivilceleri önlemek

İsotrexin Sivilce Kremi: İsotrexin sivilce kremi tıbbi ve farmokolojik içerikli, normal reçete ile satılmakta olan bir ilaçtır. Uzmanların sıkça tavsiye ettiği bir sivilce kremi olan İsotrexin jel, enfekte olmuş veya enfekte olması muhtemel tüm akneleri tedavi edebilmektedir. Kremi kullanmadan önce uygulama yüzeyini iyice temizleyip kurulamalısınız. Temizlik işleminin ardından abartıya kaçmadan sivilceli bölgeye nüfuz edecek şekilde kremi yaymalısınız ve derinin kremi çekmesini beklemelisiniz. Kremi doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe günde 1 kez, mümkün mertebede geceleri uygulamalısınız.

Kremi uyguladığınız esnada ve uygulamadan yarım saat sonraya kadar yanma, birkaç saat sürmek kaydıyla kızarıklıklar görülebilir. Bunlar kremin içeriğinin etkileridir. Ancak cildinizde aşırı derecede bir yanma veya kızarıklık hissederseniz derhal bol su ile cildinizi yıkayıp doktora başvurmalısınız. Kremi kullananlar 3 ile 6 hafta içerisinde kremin etkisini tam anlamıyla gösterdiğini ve büyük bir verim aldıklarını söylemektedirler.

Klinik testlerde de İsotrexin çok hızlı etki eden bir ilaç olduğu gözlemlenmiştir. Kremin fazla yan etkisi olmamakla birlikte, olası yan etkileri arasında; uygulama bölgesinde dermatit, egzama ve cilt kuruluğu reaksiyonları, ciltte kızarıklık, ciltte soyulma ya da pullanma, ciltte yanma hissi, kaşıntı, kurdeşen sayılabilir.

Clindoxyl Sivilce Kremi: Uzmanlar tarafından sıkça tavsiye edilmekte olan Clindoxyl sivilce kremi, kıllara temas ettiğinde beyazlaşmaya yol açacaktır. Bu hususa erkekler tarafından kullanılırken dikkat edilmelidir. Krem düzenli kullanımda sivilcelerin tamamını yok eder. Kremi uygulamaya geçmeden önce cildinizi iyice yıkamalı ve kurutmalısınız. İşlemlerin ardından cildinize yetecek kadar kremi alıp sivilceli bölgeye etki edecek biçimde cildinize yaymalısınız ve derinizin kremi emmesini beklemelisiniz.

Krem, hekim tarafından aksi belirtilmediği müddetçe günde bir kez uygulanmalıdır.

Kremi uygulama esnasında veya uyguladıktan yarım saat sonraya kadar cildinizde yanma, birkaç saat süren kızarıklıklar oluşabilir, telaş yapmayın. Fakat aşırı yanma veya kızarıklık gibi bir durumla karşılaşırsanız cildinizi bol su ile yıkamalı ve bir doktora görünmelisiniz. Kremin çok fazla yan etkisi olmadığı zaten geniş kullanım kitleleri tarafından belli olsa da, olası yan etkiler arasında yanma, kızarma, pullanma, soyulma, dökülme, kuruluk ve döküntü sayılabilir.

Nadixa Sivilce Kremi: Nadixa sivilce kremi, bakterilerin sebep olduğu cilt enfeksiyonlarına karşı oldukça etkili bir antibiyotiktir. Bu sivilce kremi çoğunlukla genç yaşta görülen, kıl kökü civarında yaşayan bakterilerin varlığı ile oluşan iltihaplı kabarcıkların tedavisinde kullanılır. Nadixa kremi temizlediğiniz cildinize bir pamuk yardımı ile ince bir tabaka şeklinde yayın ve dairesel hareketlerle cildinize masaj yaparak kremin cildiniz tarafından emilmesini sağlayın. İlacın kullanımı sonrasında kızarıklık, tahriş gibi durumlar olduğu takdirde derhal ilaç kullanımını durdurmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

Kremi doktorun belirttiği sıklık ve dozda kullanmalısınız, doktora danışmadan kullanılması sakıncalıdır.  Nadixa krem cildinizdeki bakterileri öldürür ve iltihaplı sivilceleri kurutur. Kıl kökü etrafında yuvarlanan bakteriler mevcut ise onları yok eder ve ileri dereceye gelmiş akne vakalarının tedavisinde kullanılır.

Nadixa sivilce kremini kullananlar bu kremin gayet etkili olduğunu belirtmekte. Kremin yan etkileri olarak ciltte kuruma ve çatlaklıklar görülebilir. Egzama hastalığınız varsa Nadixa sivilce kremi hakkında doktorunuzdan onay almalısınız. Yüz, dil, dudak ve boğazda şişlik, nefes darlığı yaparsa ilacı kullanmayı derhal kesmeli ve doktorunuza danışmalısınız. Kremin gebelik süresince kullanımı sakıncalıdır.

Sivilceler Nasıl Geçer

Sivilce, birçok insanın özellikle ergenlik çağlarında korkulu rüyası olarak vücuttaki hormon dengesinin değişmesi nedeni ile baş gösterir. Bu sorun uzun süreli olabileceği gibi kısa zaman içinde kendiliğinden de azalabilmektedir. Çoğunlukla yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde görüldüğü zannedilen sivilceler kuru cilt yapısına sahip olan insanlarda kuru derinin tahriş olmasından kaynaklı da çıkabilmektedir. Yine de yağlı ciltler bu duruma daha yatkındır. Yağlı cilde sahip insanların cilt gözenekleri üretilen ve sebum adı verilen yağ ile tıkandığından siyah nokta ve sivilcelere daha yatkındır. Aşırı yağ üretimi bakteri birikimine veya deri dökülmesine sebep olduğu için sivilceler de bu bölgelerde daha yaygındır. Ancak cildin sebum salgılaması doğaldır, cilde parlaklık ve kayganlık veren bu salgıyı gözeneklerdeki cilt hücreleri üretir. Az ve aşırı salgılanması da sivilce ve benzeri gibi cilt hastalıklarına neden olmaktadır. Gözeneklerin tıkanmasıyla kistik, beyaz, siyah sivilceler çıkabilir. Sivilce piyasada bulunan ve doktorların da önerdiği birçok krem, ilaç ve uygun tedavi ile (doktor gözetiminde) geçebileceği gibi, bitkisel yöntem ve maskelerle de geçebilir.

Sivilce oluşumunu ve tekrarını önlemek için ilk olarak cilt temizliği rutin haline getirilmelidir. Cildin gün içinde biriken kir ve makyajdan uygun temizlik ürünleri ile temizlenmesi gerekmektedir. Böylece gözeneklerin tıkanmasının önüne geçilecek, yeni sivilce oluşumu önlenmiş olacaktır. Henüz etkisi kanıtlanmış olmasa da doktorların tavsiyesi yağlı ve asitli yiyeceklerden uzak durulması yönünde, bu gıdaların sivilce oluşumuna zemin hazırladığı söylenmekte. Bazı ergenlik sivilceleri doktorların reçete ile yazdığı krem veya ilaçlarla kolaylıkla geçebilmektedir lakin yaş ilerlemişse ve hala geçmiyorsa bireyin hormonal problemleri olduğu rahatlıkla söylenebilir ve ilgili doktora başvurması gerekmektedir. Var olan sivilcelerin patlatılmaması ve onlarla oynanılmaması gerekmektedir. Var olan sivilce patlayıp içerisindeki bakterileri cildin diğer bölgelerine bulaştıracağı için yeni sivilceler oldukça kolay çıkacaktır. Gün içinde sivilceli bölgeyi kaşımamak, ellerimizle dokunmamak gerekmektedir. Her sivilce doğal yollardan tedavi edilemez veya kendiliğinden geçmez. Bunun için kendiliğinden yok olmasını beklemek yerine sivilceleri kökünden çözecek ilaçları doktorunuzdan isteyebilirsiniz. Uzman bir cilt doktoru cilt tipinize göre uygun kremi veya ilacı verip, iyileşme süreçlerinizi takip edecektir.

Sivilceler Nasıl Geçer

 • Kayısı doğal bir nemlendiricidir, sivilceli ve yağlı bir cilde de sahip olsanız cildinizi nemlendirmeniz gerekmektedir. Cildi doğru nemlendiren ve doğru temizleyen en doğal sabun ise kayısı sabunlarıdır. Cildi tahriş etmeden temizleyerek sivilcelerin kaybolmasında etkili olacaktır.
 • Elma sirkesi ise doğal toniktir. Kozmetik ürünlere yüklüce para vermektense elma sirkesini su ile karıştırıp her akşam cildinizi temizlemek, asidik etkisi ile tüm sivilceleri kurutacak ve etkisini kısa bir süre içerisinde gösterecektir. Gece uykudan önce uygulanması gözeneklere gerekli bakımı yapmak için yeterli olacaktır.
 • Limon suyu tam bir anti bakteriyel temizlik sağlar. Limon suyunu cilde bir pamuk ile uygulayıp maske gibi bekletmek sivilceleri kurutacak ve oluşumunu engelleyecektir.
 • Lavanta yine kayısı gibi hem nemlendiren hem de antiseptik özelliği ile cildi temizleyen bir diğer seçenektir. Lavanta suyunu cilde tonik gibi uygulamak sivilceleri kuruturken aynı anda cildi canlandırıp tazeleyecektir.
 • Papatya çayı da yine lavanta gibi antiseptik doğal toniklerden biridir. Iltihap ve sivilceleri hızlıca geçirerek cildi nemlendirmede de etkili olacaktır.
 • Kil maskeleri de doğanın insana sunduğu başka bir güzelliktir. Cildi temizleyip yenileyerek sivilce sorunu ile başa çıkmaktadır. Sivilcelerin dağılmaması için maskeyi yıkarken ovalamadan yıkamaya özen göstermelisiniz.