Sivilce Sorunu

Sivilce Sorunu, Önlemleri ve Çözümleri

Her sabah uyandığımıza yaptığımız ilk şey aynada kendimize bakmak olur. Bazılarımızın yüzünde gülücükler varken, bazılarımız ise yüzlerine çaresizce bakar. Bu çaresizliğin nedeni ise genelde yüzümüzün bir türlü nasıl geçireceğimizi bilemediğiniz sivilcelerle dolu olmasıdır. Birçok insanın sivilce sorunu ergenlikte baş gösterir ve yine o dönemde biter. Fakat bazılarımız ise bu sorunla uzun yıllar uğraşmak zorunda kalabilir.

Sivilce

Oldukça sık rastlanan sivilce sorunu bir hastalıktır. Bu hastalığın birçok nedeni olabilir. Ergenlik döneminde hormonsal değişikler yüzünden meydana gelebilir. Bunun dışında hormonsal değişikliklere neden olabilecek haplar da sivilce sorununa yol açabilir. Aynı zamanda bu hastalığın bir diğer sebebi de genetik eğilimler olabilir. Stres ve yeme alışkanlıkların da sivilceye yol açabileceği gibi kullanılan bazı kremler de sivilceyle sonuçlanabilir.

Yağ bezlerinin deriye açılan kanalının tıkanması sonucunda oluşan sivilceleri önlemek için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmakta. Öncelikle bol bol su içmek cildinizi canlı tutar ve sivilce oluşumunu engellemede yardımcı olur. Yediğiniz yemeklerde kızartma yerine haşlama tercih etmenin de önemli ölçüde faydası olur. Ayrıca aşırı baharatlı yiyeceklerin de sivilceye sebebiyet verebileceği söyleniyor. Bunların yanında gece yatmadan yüzünüzdeki makyajı veya gün boyu suratınızda biriken tozu ve kiri temizlemek ve gerekirse cildinize uygun bir sabunla köpürtüp ılık suyla durulamak sivilceleri önleyeceği gibi sivilce sorununuz varsa sivilcelerin artmasını da önler. Mümkün olduğunca stresten uzak durmak da yararlı olabilir.

Eğer sivilceleri önlemede geç kalmış veya çoktan sivilce sorunlarıyla uğraşıyorsanız, sivilce tedavisi için de birçok bitkisel ve tıbbi yol var. Geceleri yüzünüzü silmek için suya birkaç damla koyulan elma veya üzüm sirkesi sivilcelerinizin küçülmesine yardımcı olur. Eğer bir sonuç alamazsanız limon maskesini de uygulayabilirsiniz. Pamuk yardımıyla suratınıza sürdüğünüz limonu birkaç dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Ayrıca yüzünüze papatya çayı da sürerek cildinizdeki sivilce kaynaklı iltihapları gözle görülür bir biçimde azaltabilirsiniz. Çilek seviyor ve sivilce sorunu çekiyorsanız, çileği bol bol yemeye devam edin. Birçok sivilce kremlerinde çilekte bulunan salisit asit bulunmaktadır. Çileği mevsiminde yemeye dikkat edin.

1 günde sivilce nasıl geçer.
1 günde sivilce nasıl geçer.

Sivilcelerinizden kurtulmak için bitkisel yollar yerine tıbbi tedavi yöntemlerini denemek isterseniz, bu alanda da piyasaya birçok tedavi yöntemi bulunmakta. Eğer hafif dereceli sivilce probleminiz varsa krem ve losyonlarla tedavi olabilirsiniz. Fakat cildiniz bu tedaviye tepki olarak başta kuruluk gösterebilir ya da sivilceleriniz artabilir. Unutulmamalıdır ki sivilce uzun sürede tedavi edilebilen bir hastalıktır. 2-4 ay sonucunda tedavinizin sonucunu elde edebilirsiniz.

Orta dereceli sivilce sorununuz varsa kremlerin yanında ağız yoluyla alınan ilaçları kullanabilirsiniz. Tetrasiklin, eritromisin gibi antibiyotikler yaygın ve ağrılı sivilcelenme yaşıyorsanız önerilir. Şiddetli sivilcelere ise sadece haplarla tedavi uygulanır. Bu tedaviler mutlaka bir dermatolog kontrolünde sürdürülmelidir.