Doğal Sivilce Maskeleri

Mermer güzelliğinde bir cilt için sivilce maskesi

Mermer güzelliğinde bir cildiniz olmasını isterseniz bu sivilce maskesi tam size göre. Maskenin tarifi ise şöyledir: İki adet patatesi rendenin en ince bölümünde rendeleyin ve suyunu sıkın. Bu su ile yüzünüzü yıkayın. Ardından patatesin posasını tüm yüzünüze yayın. Patatesler yüzünüze yapıştığından, iş yapmanıza engel teşkil etmeyecektir. Yarım saat bekledikten sonra yüzünüzü temizleyin. Gözle görülür farkı siz de göreceksiniz. Bu maske yüzünüzde sivilce oluşumunu engeller ve gözaltı morluklarına iyi gelir. Bu maskeyi cildinize her gün uygulayabilirsiniz.

Zerdeçal içeren oldukça etkili sivilce maskesi

Genellikle yemeklerde kullanılsa da, zerdeçal içeren, sivilce oluşumuna ve gözaltı morluklarına engel olan bu sivilce maskesi için: 2 yemek kaşığı un, 1 tatlı kaşığı zerdeçal, 1 yemek kaşığı badem yağı, 3 kaşık sütü karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve 20 dakika sonra yüzünüzü yıkayın. Bu maskeyi haftada bir kez olmak üzere, düzenli bir şekilde uygulayın.

Sivilce Maskesi

Yüzdeki izler için sivilce maskesi

Bir yumurta akı, bir çay kaşığı limon suyu, bir çay kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı yaş mayayı karıştırarak cildinize sürün. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın. Bu sivilce maskesi haftada 2 – 3 kez kullanıma uygundur.

Sivilce izlerini azaltmak için bal içeren iki sivilce maskesi:

Öncelikle bu maskenin cildinizde yanma hissi uyandırabileceğini belirtelim. Eğer dayanamayacağınız derecede bir yanma hissi duyarsanız, soğuk su ile maskeyi durulayabilirsiniz. Şimdi maske hakkında bilgi verelim. Yarım çay kaşığı tarçın, 1 çay kaşığı muskat (küçük Hindistan cevizi olarak bilinir), 1 çay kaşığı bal, yarım çay kaşığı limon suyunu bir karıştırma kabında karıştırın. Parmak uçlarınızla karışımdan kalın bir kat alın ve yüzünüze sürün ve 15 – 30 dakika maskenin cildiniz tarafından emilmesini bekleyin. Bekleme süresinin ardından yüzünüzü ılık su ile durulayın ve kuru bir havlu ile nazikçe kurulayın. Durulama işlemi esnasında yüzünüzü ovalamamaya dikkat edin. Sivilce maskesi üst cildinizi soyabilir. Maskeyi duruladıktan hemen sonra bile akne görünümünün azaldığını fark edeceksiniz.

Sivilce için bal

Sivilceleri yok eden bal maskesi tarifi

1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı portakal kabuğu tozu, 1 çay kaşığı yulaf ezmesini küçük bir karıştırma kabında karıştırın. Maske ile yüzünüzü kaplayın ve 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayın. Bu maskeden en iyi sonucu almak için organik bal kullanmanızı tavsiye ederiz. Kullandığınız yulaf ezmesi kahverengi veya beyaz olabilir. Bu sivilce maskesi uygulanırken nazik olunmalıdır.

Limon ve badem yağı içeren sivilce maskesi

1 yemek kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı badem yağı ve 2 yemek kaşığı sütü geniş bir kapta karıştırın. Bu karışımı sivilcelerin üzerine sürün ve 20 dakika kadar bekleyin. Bu süre zarfında güneş ışığından kaçınmalısınız. Bekleme süresi dolduktan sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın. Yüzünüzdeki lekelerde gözle görülür azalma olana kadar 5 – 7 gün peş peşe bu maskeyi uygulamanızı tavsiye ederiz. Daha sonra 4 – 5 gün ara vererek maskeyi uygulamaya devam edebilirsiniz. Karışımın artanını kavanoz içerisinde muhafaza ederek, buzdolabında saklayabilirsiniz.

Gülsuyu ile sivilce maskeleri:

Gülsuyu cildi arındırmak için oldukça etkilidir ve sıkça kullanılır. Maskenin yapımı için 1 yemek kaşığı gülsuyu ve 1 yemek kaşığı balı karıştırın ve cildinize sürün. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

100 ml gül suyu, 2 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı şeker ve 2 yemek kaşığı E vitamini yağını karıştırın ve 3 – 4 dakika boyunca bu karışımı cildinize pamuk yardımı ile uygulayın. İşlemin ardından cildinizi ılık su ile durulayın.

Sivilce Maskesi

Sivilce Maskesi

Sivilce, hem ergenlik çağında hem de sonrasında bazı insanlar için oldukça fazla sorun yaratabilmektedir. Bu cilt sorununun ortadan kaldırılması için birçok yöntem denense de bazen sonuç istenildiği gibi olmayabilmektedir. Sivilceyi gidermekte oldukça etkili olan doğal içerikli maskeler ise hem sivilcelerinize hem de diğer birçok cilt probleminize engel olabilmektedir. Sivilce maskesi ve nasıl yapıldığına ilişkin detaylı bilgileri sizin için paylaşıyoruz.

Sivilce Maskesi

Nedir 

Sivilce maskesi, ciltteki fazla yağı emen, cildin nem seviyesini dengeleyen, gözeneklerde oluşan tıkanıklığı açan ve cildi derinlemesine temizleyen maskedir. Gözenekleri açan bir etkiye sahip olmaları, bu gözeneklerde biriken yağın ve kirin atılmasını sağlamaktadır ve bu vesile ile de cilt üzerinde beliren sivilcelerin oluşumu engellenmektedir. Cildin aşırı yağlı olmasından ya da kıl kökleri, gözenekler gibi cilt üzerinde yer alan bazı bölgelerin tıkanıklık sorunu oluşturmasından kaynaklanan sivilceler, doğru yöntemler uygulandığı sürece çabucak iyileştirilebilmektedir. Sivilce maskeleri cilt üzerinde beliren kızarıklık, sivilce ve iltihaplı akne gibi oluşumları yok etmekte etkilidir.

Sivilce maskeler

Ne İçin Yapılır 

Sivilce maskesi, cildin aşırı yağını kurutmak, ciltteki sebum dengesini sağlamak ve ciltteki kir ve de tıkanıklıklardan sizi kurtarmak için uygulanmaktadır. Bu maskeler hem sivilce oluşumunu engellemekte hem de var olan sivilceleri kurutucu bir etkiye sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra sivilcelerden kaynaklanan cilt lekeleri ve batık oluşumlarının da önüne geçmektedir.

Nasıl Yapılmalıdır 

Gül suyu karışımlı sivilce maskesi: 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı gül suyudur. Bu iki malzemeyi birbirine iyice karıştırmanız ve daha sonra da elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürmeniz yeterli olacaktır. Yaklaşık 20 dakika maskeyi yüzünüzde beklettikten sonra bol su ile cildinizi iyice arındırabilirsiniz.

Bir diğer gül suyu içeren sivilce maskesi: 2 yemek kaşığı bal, 100 ml gül suyu, 2 yemek kaşığı şeker, 2 yemek kaşığı E vitamini yağı. Tüm malzemeleri iyice birbiri ile karıştırın. Elde etmiş olduğunuz bu karışımı yaklaşık 3-4 dakika kadar bir pamuk yardımı ile cildinize uygulayın. Süre dolduğunda bol ılık su ile yüzünüzü iyice durulayın. Kuru olan ciltler için oldukça nemlendirici ve besleyici bir etkiye sahip olan bu maske, sivilceleri giderirken cildin ihtiyacı olan bakımı da ona sunmaktadır.

Limonlu sivilce maskesi: 2 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı limon suyu. Bu maske için gerekli olan iki malzemeyi öncelikle bir araya getirin ve iyice karıştırın. Daha sonra karıştırmış olduğunuz malzemeleri ocağa alarak bir müddet kaynatın. Kaynatmış olduğuz maske sıcaklığını kaybetmeye başladığında ve yüzünüze uygulanabilir bir ısıya ulaştığında, maskeyi cildinize sürün. Maskeyi yüzünüzde yaklaşık 15 dakika bekletin ve daha sonra cildiniz iyice temizleyin. Bu maske uygulaması, diğer maskelerden farklı olarak 10 gün boyunca tekrarlanabilen bir maskedir. Kurutucu etkisi olan bu karışımı düzenli uyguladığınız takdirde sivilcelerinizin ortadan kaybolduğunu görebilirsiniz.

Bal ve elma içeren sivilce maskesi: 1 adet orta boy elma, 3 veya 4 yemek kaşığı kadar bal. Elmayı rendeleyin ve daha sonra üzerine yetecek miktarda bal ilave edin. Karışımı olduğu gibi yüzünüze sürün. 15 ile 20 dakika arasında bir bekleme süresi ayırın. Bekleme süresi sona erdiğinde yüzünüzü bolca ılık su ile iyice durulayın.

Sivilce Maskeleri

Hangi Sıklık ile Yapılmalıdır

Sivilce maskelerinin hemen hemen tamamı haftada bir kerelik kullanım için uygundur. Cildiniz aşırı yağlı ise kurutucu etkideki maskeleri, cildiniz kuru ise de nemlendirici etkisi bulunan sivilce maskelerini haftada iki kere uygulayabilirsiniz. Aşırı bir şekilde kullanılan sivilce maskeleri, cilt üzerinde hiç istenmeyen başka sorunlara eden olabilir. Kurutucu maskelerin kırışık oluşturan etkisine maruz kalmamak için, sivilce maskelerini yeterli seviyede kullanmaya özen gösterin.

Formülü

Kil ve limon içeren sivilce maskesi için;

 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı kil
 • 1 çay kaşığı aspirin tozu
 • Tüm malzemeleri uygun bir kaba alarak iyice karıştırın.
 • Daha sonra hazırlamış olduğunuz karışımı sivilcelerin fazla olduğu bölgelere uygulayın.
 • Hızlı bir şekilde kuruma eğilimi gösteren maskeyi yaklaşık 10 dakika yüzünüzde bekletin.
 • Bekleme süresi sona erdiğinde cildiniz bol su ile durulayın.
 • Bu maske de diğerlerinde olduğu gibi haftada bir kerelik kullanım için uygundur.

Sivilce Maskeleri

Kullanmak isteyenler için hem piyasada hem de evde yapılabilecek farklı amaçlar için tasarlanmış pek çok sivilce maskesi vardır. Yine de güvenilir ve etkili bir maske bulmak oldukça zordur. Sivilce maskesi birçok yerde yazılanın aksine birkaç saatte mucizevi kurtuluşlar yaratmaz fakat düzenli kullanım ile cildin hızlı ve ciddi şekilde düzeldiği bir gerçektir. Bu noktada kişiler sabırlı ve kararlı olmalı. Ayrıca unutulmamalıdır ki bazı cilt tipleri ve sivilce türleri için sivilce maskeleri sadece tamamlayıcı olarak kullanılabilir ve bir cilt uzmanı tarafından önerilmiş ilaçlara da ihtiyaç duyulur.

sivilce izi maskesi

İşe yarayan bir maskeden beklenti cildi rahatlatması ve sivilcelerin şiddetini söndürmesi olmalıdır. Bir cilt maskesi gözenekleri açar, derideki kiri ve ölü yüzeyi temizler, siyah noktaları temizler, cildi hafifçe soyarak yeniler ve cilt yağının azaltılması sağlar. Bu sebeplerle çoğu zaman sivilcesiz ciltler de dahi izlere karşı ya da koruma ve bakım amaçlı kullanılmaktadır.

Maskelerin kullanımı da oldukça kolaydır. Çoğu zaman sadece karışımı hazırlayarak sorunlu bölgeye ya da tüm yüze yaymak yeterlidir. Karışımın içeriğine göre 15-30 dakika arası beklettikten sonra ılık su ile yıkanması önerilmektedir. Ayrıca uygulanacak karışımın içerisinde kişinin alerjisi ya da hassasiyeti olan herhangi bir maddenin bulunmaması oldukça önemlidir.

Uygulanacak birkaç temel malzeme ile hazırlanmış örnek sivilce maskeleri şu şekilde listelenebilir:

 • Aspirin içeren sivilce maskeleri

Aspirin sivilcelerin kuruyarak yok olmasını ve ciltteki ölü derilerin soyulmasını sağlayan bir maddedir. Aspirin ile yapılan maskeler tam bir iyileşme görülene kadar kullanılmaya devam edilebilir.

Örneğin 5 damla limon suyu, 4 tane aspirin ile 1 çay kaşığına yakın bal karıştırılarak bir maske hazırlanabilir. Bu maske için aspirinler ezilerek toz şekline getirilmeli ve ardından kalan maddelerle bir araya getirilmeli. Karıştırılacakları yerin temiz olması cildin temiz kalması için önemlidir. Hazırlanan maske yumuşak ovma hareketleri ile cilde yayılmalı ve sonrasında yaklaşık 30 dakika kadar bölgede bekletilmelidir. Ardın maske bol ılık su ile yıkanarak ciltten temizlenmelidir. Kullanım sıklığı haftada 1 ile 2 arasında değişebilir. Bir başka tarifte ise balın yerini jojoba yağı, limon suyunun yerini su almaktadır. Bir önceki tarife benzer şekilde ezilen aspirinler su ve yağ ile karıştırılır. Hazırlanan maske ciltte 15 dakika bekletildikten sonra yıkanarak temizlenir.

 • Kil İçeren sivilce maskeleri

Kil cildi besleyen ve temizleyen bir madde olmasının yanı sıra cilt yağını düzenler ve sivilcelerin özellikle de aknelerin kuruyarak yok olmasını sağlar. Sıcak su ile peeling yapılarak ciltten temizlendiğinde siyah noktalarla savaşmakta da oldukça başarılıdır.

Bir tarifte kil ezilerek suyu çıkartılan bir adet kivi ile karıştırılarak maske haline getirilmektedir örneğin. Fakat kivi oldukça asitli bir meyve olduğundan maske ciltte sadece ince kil tabakası kuruyup çatlayıncaya kadar yani aşağı yukarı 5 dakika bekletilir. Kil oldukça sertleşmiş olacağından cilde zarar vermemek adına mutlaka sıcağa yakın su ile temizlenmelidir. Bir başka tarifte ise kilin, doğal yaş maya ile bir kapta karıştırılarak yine 5-10 dakika kadar ciltte bekletilmesi önerilmektedir.

 • Yumurtalı sivilce maskeleri

Yumurta akı ciltte hızla kuruyan bir maddedir ve oldukça besleyicidir. Ev yapımı maskelerin büyük kısmında yumurta kullanılmaktadır. Örneğin sık sık kullanılan bir tarifte yumurta akı ile yarım bardak soya unu karıştırılarak maske haline getirilmektedir. Bölgede yaklaşık 15 dakika bekletilmesi ve işlemin haftada bir tekrar edilmesi tavsiye edilmektedir.