Sivilceye Ne İyi Gelir?

Genç ya da yaşlı her yaştan kadında görülebilen sivilce kadınların korkulu rüyasıdır. Vücudun her yerinde karşınıza çıkabilen sivilcelere savaş açmak için kadınların denemediği yol kalmamıştır. Peki, bu denli can sıkan sivilceler neden oluşur? Sivilceleri yok etmek için neler yapılabilir?

  • SİVİLCE NEDEN OLUR?

Özellikle ergenlik çağındaki gençlerde görülen sivilce yaklaşık 10 ergenin 8’inde görülebilen bir cilt rahatsızlığıdır. Sivilce oluşumunda hormonların ve stresin etkisi küçümsenemez durumda. Hamilelik ve regl dönemlerinde ise kadınlarda normalden çok daha fazla görülebilir. Peki, hayatınızı her evresinde bu denli sık karşılaştığınız bu cilt problemi neden olur?

Cildin aşırı yağlanması sonucu deri gözeneklerinin enfeksiyonel bakteri ile dolması sivilcelerin oluşumunu sağlamaktadır. Cilt yapısına göre büyüklük ya da küçüklük gösteren sivilceler, kuru ciltlere oranla yağlı ciltlerde daha sık görülebilmektedir. Sivilcenin en önemli nedeni hormonal dengesizliğin ciltte oluşan yağ dengesini bozmasıdır. Ciltte oluşan yağ seviyesinin artması ile açık olan deri gözenekleri bu yağ ve bakteri ile dolar. Ergenlik, hamilelik ve regl sürecinde bu yağ oranının artması, bayanların vücudun hemen hemen her yerinde, cilt tipinin yağlı ya da kuru olması fark etmeksizin istenmeyen sivilceler ile karşılaşmasına neden olabilir. Yaşın ilerlemesi ile sivilce görünümü cilt tipine göre ağırlık göstermektedir. Yağlı ciltlerde çok daha fazla rastlanan büyük ve içi iltihap dolu sivilceler, kuru ciltlerde sönük ve küçük görünümlü yer edinir.

  • SİVİLCEYE NE İYİ GELİR?

Kadınların güzellik konusunda arayışları bitmek bilmiyor. Özellikle söz konusu istenmeyen sivilceler olunca durum oldukça içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Durum böyleyken evde hemen hemen herkesin kolaylıkla yapabileceği tarifler ortaya çıkıyor. İşte o tariflerden birkaçı…

Sivilce için Sirke

  • SİRKE

Kokusu birçok insanın hoşuna gitmese de şifa kaynağı olan sirke, cilt için tam bir tonik etkisi yaratmaktadır. Sivilce oluşumuna neden olan bakterilerin temizlenmesini kolaylaştıran sirke, sivilcelerin büyümesini engelliyor. 1 yemek kaşığı sirkeye göz kararı bir miktar su ekleyip, pamuk yardımı ile karışımı cildinize yedirmeniz, sivilcelere savaş açmanız için yeterli olacaktır. Kokusunun cildinize sinmemesi için uygulamadan sonra bol su ile yıkamanız yeterli.

 

  • PATATES

Lezzetli yiyeceklerin arasında yer alan patates aynı zamanda sivilceler için ilaç görevi de görüyor. 1 adet patatesi meyve sıkacağında ezip suyunu pamuk yardımı ile sivilceli bölgeye uygulayarak sivilcelerin sönmesini sağlayabilirsiniz. Bu uygulamayı günlük 15 dakika, haftalık 3 gün şeklinde uygulamanız çok daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Sivilce için asprin

  • ASPRİN

Ağrıların ilacı asprin sivilcelere de derman oluyor. Birçok kadın tarafından yaygın bir şekilde kullanılan asprin, sivilce oluşumunu azaltıyor, tahriş olmuş cildi rahatlatıyor. 3 adet asprini göz kararı bir miktar su ile ezip karıştırın. Oluşan karışımı pamuk yardımı ile yüzünüze sürün. Yüzün yaklaşık 20 dakika bekletilmesinden sonra bol su ile yüzünüzü yıkayın. İlk dakikalar bile asprin maskesinin farkını hissedeceksiniz. Bu uygulamayı cilt yapınıza göre hafta 2 gün yapmanız yeterli olacaktır.

Sivilce için bal

  • BAL

Sivilcelerden bıkmış, pürüzsüz bir cilde hasret kaldıysanız bal aradığınız çözüm olabilir. 1 tatlı kaşığı balı içine birkaç damla limon suyu ekleyerek cildinize uygulamanız, ciltte yer alan bakterilerden kurtulmanızı ve bebeksi bir cilt ederek sivilcelerin azalmasını sağlayacaktır.

Sivilce için Limon

  • LİMON

Limonun vücuda yararı inkâr edilemeyecek kadar gerçek. Limonun asit oranının fazla olması sivilcelere karşı verdiğiniz savaşta galip çıkmanızı sağlayacak. 1 adet limon suyunu sivilcelere bölgeye bölgesel masaj yaparak yedirin. Yüzünüzü yıkadığınızda cildiniz gerildiğini ve rahatladığını fark edeceksiniz. Bu uygulama süresince yanma hissetmeniz halinde endişeye kapılmayın. Aksine limon suyu içindeki asit sayesinde iltihaplı sivilcelerin iltihabını almanızı kolaylaştıracaktır.

Sivilce için Yumurta

  • YUMURTA SARISI

Sabah kahvaltılarının sevilen ismi yumurta, midenize hitap ederken sivilcelerinizin yok olması için de çözüm oluyor. Yumurta sarısı içerdiği omega 3 sayesinde cildi beslerken sivilcelerin yok edilmesini sağlıyor. 1 adet yumurta sarısını iyice çırparak maske şeklinde cildinize yayın. Yaklaşık 1 saat sonra cildinizi bol su ile yıkayın. Cildinizin parladığını ve nemlendiğini göreceksiniz.

Sivilce için Sarımsak

  • SARIMSAK

Doğal şifa kaynaklarından biri olan sarımsak, sivilce için antibiyotik görevi üstlenmektedir. Kırmızı ve büyük sivilceleriniz için 1 diş sarımsağı ezerek sadece sivilce bölgesine uygulama yapın. 15 dakikalık beklemeden sonra yüzünüzü yıkayın. İltihaplanmış sivilcelerinizin yavaş yavaş söndüğünü göreceksiniz.

Sağlık ve dış görünüş açısından problem yaşatan sivilcelerden kurtulmak evinizde bulunan malzemeler ile yaptığınız doğal karışımlar sayesinde artık oldukça kolay.