CİLDİ NEMLENDİRME YÖNTEMLERİ

by Alize

Cildi Nemlendirme Yöntemleri Nelerdir? Doğal Yollarla Cildi Nemlendirme Nasıl Olur? Nemlendirici Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? 

CİLDİ NEMLENDİRMENİN ÖNEMİ NEDİR?

Cildin doğal yapısını koruması ve sağlığını sürdürebilmesi için neme ihtiyacı vardır. Özellikle kuru cilt yapısına sahip kişilerde cilt deformasyonu daha hızı gelişir. Bu yüzden cildin nem dengesini koruması hem cilt sağlığı hem de cildin daha canlı ve genç görünmesi için önemli bir yere sahiptir. Cildin nem dengesini kaybetmesi, cilt yapısının bozulmasına, renk dengesizliğine, soluk ve cansız bir görünüme ve en önemlisi erken yaşlanma belirtilerine yol açar. Nemli olmayan cilt daha hızlı kırışır ve lekelenmeler meydana gelir. Bu yüzden ergenlik dönemi itibariyle nemlendirici krem kullanmanın etkilerini ileriki yaşlarda daha iyi fark edebilirsiniz.

CİLDİ NEMLENDİRME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Cildi nemlendirmenin birçok yöntemi vardır. Doğal nemlendirici maskeler ve nemlendirici kremler buna destek olduğu gibi beslenmenin de önemi büyüktür. Cilt yapısına göre nemlendirme süreleri farklı olsa da uzun süre nem dengesini sağlayacak ve cilt yapısını yağlandırmadan nemlendirecek yöntemler uygulamak gerekir.

DOĞAL YOLLARLA CİLDİ NEMLENDİRME NASIL OLUR?

Gün içerisinde bol su içmek cildin ph dengesini korumasını ve nemli kalmasını sağlar. Bu yüzden gün içerisinde bol su tüketmelisiniz. Bunun yanı sıra evde kendiniz yapabileceğiniz bazı doğal maskeler de mevcuttur. Zeytinyağı ve bal maskesi, Hindistan cevizi yağı maskesi, Aleo Vera ve Avakado maskesi cildi nemlendiren doğal maskelerdendir. Ancak bu tür maskeleri uygulamadan önce cilt yapınızı iyi bilmeniz gerekiyor. Yağlı maskeler özellikle kış aylarında ve kuru ciltler için uygunken, karma ve yağlı cilt tipleri için ise bitkisel nemlendiriciler daha faydalı olabiliyor. Nemlendirici maske uygularken cildinizde aşırı yağlanmaya sebep olabilecek ürünlerden kaçınmalı ve bu tür maskeleri en fazla haftada 2 kez uygulamalısınız.

Cildi en iyi nemlendirme şekli nemlendirici krem kullanmaktır. Cildin ph dengesini sağlamak ve uzun süre nem desteğinden faydalanmak istiyorsanız nemlendirici kreminizi çantanızdan eksik etmeyin. Özellikle kış aylarında soğuk hava koşullarından daha çok etkilenen cilt yapısı, nem desteği sağlanmazsa ciltte pullanma ve deri döküntüsüne sebep olabilmektedir. Yaz aylarında ise kullandığınız güneş koruyucuların nemlendirici krem özelliği olmasına da özen göstermelisiniz.

NEMLENDİRİCİ KREM SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Piyasada satılan birçok nemlendirici krem bulunmaktadır. Ancak bunların hepsi istenilen etkiyi veriyor diyemeyiz. Nemlendirici krem seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli etken su bazlı olmasıdır. Su bazlı nemlendirici kremler ciltte yağlanma yapmaz ve uzun süre nem desteği sağlar.

Bitkisel nemlendirici krem tercih edecekseniz içeriğindeki etken aktiflerin cildinize alerji vb. etkileri olmayacağından emin olun. Hatta bu tür ürünleri önce bileğinizin iç kısmına uygulayın ve 48 saat gözlemleyin. Olumsuz bir durum görmüyorsanız kullanabilirsiniz.

YAŞLANMA KARŞITI KREMLERİN NEMLENDİRİCİ ETKİSİ OLMASINA DİKKAT EDİN !

Cildin nem desteğinden maruz kalmasının olumsuz sonuçlarından en önemlisi erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasıdır. Özellikle orta yaş ve üzeriyseniz cildinizin yaşlanma belirtilerini engellemek ve azaltmak için yaşlanma karşıtı anti aging kremleri kullanabilirsiniz. Bu tür kremleri kullanırken dikkat etmeniz gereken püf noktası ise su bazlı nemlendirici krem etkili olmasıdır. Su bazlı nemlendirici kremler cildin daha genç ve canlı görünümüne destek olurken aynı zamanda cildi yağlandırmaz. Yaşlanma karşıtı anti aging kremlerin içeriğindeki nemlendirici etkinin su bazlı olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Yüzünüze sürdüğünüzde yapışkan ve ağır bir his yaratmıyorsa gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. 

Nemlendirici kremi nasıl kullanmalıyız diye sorarsanız, sabah güne başlamadan önce ve akşam yatmadan önce temiz cildinize uygulamak faydalı olacaktır.

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment