AKNELİ CİLTLER İÇİN BAKIM RUTİNİ

by Alize

Ciltte aknelerin oluşması birçok genetik ve çevresel faktöre dayanır. Ciltte biriken bakteriler, aşırı salgılanan sebum, ciltte biriken ölü deriler ve gözeneklerin tıkanması gibi farklı nedenler ciltte akne oluşumuna yol açar.Bu yüzden akneli ciltlerin günlük bakımlarına son derece dikkat etmesi gerekir.

Peki günlük bakım rutinimiz nasıl olmalı? Hem aklınızdaki bu soruya cevap ararken hem de kullanabileceğiniz ürünleri sizler için listeledik.

İLK ADIM: TEMİZLEME

Cilt temizliği yağlı ve akneye eğilimli ciltler için oldukça önemlidir. Bu nedenle cilt bakımımızın ilk adımında La Roche-Posay Effaclar Jel bulunuyor. Yüzümüzü nazikçe temizleyen bu jeli, elinizde az miktarda suyla köpürtüp ve yüzümüze uyguluyoruz. Uygularken de dairesel hareketlerle, hafifçe masaj yaparak, özellikle T bölgesine ve boyun kısımlarına odaklanıyoruz. Sonrasında da gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olmak için soğuk suyla duruluyoruz.

Temizlenen ciltte sıra toniğe geliyor.Ardından bir parça pamuğa tonik dökerek, önceden temizlediğimiz ve kuruladığımız yüzümüze nazikçe toniği uyguluyoruz.İçeriğinde AHA veya BHA bulunduran tonik veya mistler ciltteki ölü deri ve bakterileri gidererek gözeneklerin açılmasına yardımcı olur cildimizin tertemiz olmasını sağlar.

İKİNCİ ADIM: NEMLENDİRME

Aknelerle savaşmak için yapmanız gereken cildinizin yağ ve nem dengesini korumaktır. Cilt içindeki nem dengesi eksik olursa fazla; cilt fazla sebum salgılamaya başlar. Dışarıya atılmayan sebumlar ise kir ve bakterilerle birleşerek sivilce ve siyah noktaya dönüşür.O yüzden nemlendirme aşaması cilt bakımında oldukça önemlidir.

Temizleme adımından sonra sıra düzenleyici bakım uygulamasında yani cildi nemlendirmede.Cilt tonunuzu dengeleyerek,leke sorunlarını gidermek için özel olarak formüle edilmiş Licape Leke Kremi,cildi mükemmel bir şekilde 72 saatte kadar nemlendirip ve cilt bariyerinin güçlenmesine yardımcı oluyor.Akneye eğilim gösteren ciltler için içeriğinde tamamen doğal bileşenlerden oluşan ve cilt kusurlarına karşı savaşan Licape Leke Kremi akne lekelerine karşı da oldukça etkili.Son derece başarılı sonuçlar veren bu kremi cildimizi temizledikten sonra günde iki defa cildimize uyguluyoruz.

ÜÇÜNCÜ ADIM: PEELİNG

Gözenekleri tıkayan, siyah nokta ve akne yapan, cildin çok daha mat, kuru ve sağlıksız görünmesine neden olan, erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasını hızlandıran ölü hücrelere en güzel güle güle deme yöntemi peeling.

Vichy’nin üç etkili temizleyicisi akne oluşumuna neden olan sebum fazlasını ve cildin günlük kirini temizlemede etkili bir yöntem sunuyor. Temizleyici-Peeling ve Maske kombinasyonunun tek ambalajda buluşması günlük cilt temizliğini ciddiye almamız gerektiğini bir kez daha bize hatırlatıyor.

DÖRDÜNCÜ ADIM: GÜNEŞ KORUMASI

Tüm cilt tiplerinde olduğu gibi akneye eğilimli ciltler için de güneş koruması olmadan olmaz! Akneli ciltlerin mutlaka UV ışınlardan korunması gerekir.Fakat akneye eğilimli ciltlerin güneş koruyucu kremi seçerken yağ içermeyen oil-free ve non comedogenic ürünler seçmeye özen göstermesi gerekmektedir.

Yağlı, akneye eğilimli bir cilde sahipseniz La Roche-Posay’ın Non Comedogenic ve matlaştırıcı formülü tam size göre.UV koruması sağlayan La Roche-Posay Anthelios Ac Anti-Shine Matte Fluid parlama karşıtı etkisiyle uzun süreli koruma ve ultra mat görünüm sağlar.Cildinizi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment