1 Günde Sivilce Nasıl Geçer?

1 Günde Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce, cildinizdeki kıl kökünün iltihaplanması sonucu oluşur. 1 günde sivilcelerinizden kurtulmak için bitkisel yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Uygulayacağınız doğal bakımlar sayesinde sivilcenin kırmızı ve iltihaplı görüntüsünü ortadan kaldırabilir, cildinizi eski sağlığına kavuşturabilirsiniz.

Sivilce tedavisinde yapılan en büyük yanlışlardan biri, sivilceleri patlatmaktır. Kolay bir çözüm gibi görünse de patlatılan sivilce nedeniyle enfeksiyon, cildinizin diğer bölgelerine de yayılabilmektedir. İltihaplı sivilceleri patlatmak, cildinizde kalıcı hasarlara da yol açabilmektedir.

Sivilce nedeniyle oluşan kızarıklığı hafifletmek ve iltihabı azaltmak için pamuklu bir bezin içine buz küpleri koyup sivilcelerin üzerine uygulayabilirsiniz. Kan dolaşımını arttıracak olan bu yöntem ile şişkinliği ve kızarıklığı azaltabilirsiniz. Soğuk kompresin ardından karbonat ile cildinizi temizleyerek ölü cilt hücrelerini uzaklaştırabilir ve sivilceleri kurutabilirsiniz. 2 çay kaşığı karbonatı yarım bardak suyun içinde karıştırarak bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Kısa bir süre içinde sivilcenin kuruması için diş macunundan faydalanabilirsiniz. Gece yatmadan önce sivilcenizin üzerine diş macunu sürün ve sabaha kadar bekletin. Sabah olduğunda sivilcenizin büyük oranda hafiflediğini göreceksiniz. Diş macunu yöntemi hassas cilde sahip kişilerde tahrişe neden olabilir.

Sivilcenin kızarıklığını almak için göz damlası kullanabilirsiniz. Tetrahidrozolin hidroklorür maddesi sayesinde göz damlaları sivilcelerinizin kızarıklığını da alacaktır. Bir parça pamuğa birkaç damla göz damlası damlatıp sivilcenizin üzerinde bir müddet bekleterek uygulayabilirsiniz. Bu yöntemin çok sık uygulanması ciltte tahrişe neden olabilmektedir.

Kızarıklığı geçiren bir diğer yöntem aspirin kullanmaktır. Bir miktar su ile ezilmiş aspirini karıştırıp macun kıvamına getirin. Pamuk yardımıyla iltihaplı bölgeye yavaşça uygulayın ve kuruduktan sonra temizleyin.

Sivilce oluşumunun en önemli nedeni bakteri üremesidir. Limon suyu kullanarak sivilcelerinizle mücadele edebilirsiniz. Bir miktar pamuğa limon suyu damlatıp sivilcelerinizin üzerine sürün, gece boyunca bırakın ve ertesi gün cildinizi yıkayıp temizleyin. Cildinizde sürekli sivilce sorunu yaşıyorsanız daha etkili ve uzun dönem bakımlar için Sivilce Nasıl Geçer sayfamızda doğal tarifler bulabilirsiniz.

Elma Sirkesi İle Sivilce Tedavisi

 • 1 litre kaynamış su
 • 1 çay bardağı elma sirkesi

Kaynamış 1 litre suyun içerisine elma sirkesini ekleyin, ve 1 dakika daha kısık ateşte kaynatın. Daha sonra ocağı kapatık 1 sakika bekletin ve yüzünüzü hazırladığınız bu suyun buharına 10 dakika tutun, tabi bu sırada başınızı ince bir tülbentle kapatın; elma sirkesi buharı ile yüzünüz pırıl pırıl olacak.

“1 Günde Sivilce Nasıl Geçer?” için 5 yorum

 1. Cilt tipimizi nasil ogrenebiliriz internetten arastirdim fakat hic bir sey anlamadim bunu ogrenebilmemiz icin eczanelerde cilt tipimizi ogrenmemiz icin herhangi bir sey satiliyormu satiliyorsa ismini soylerseniz sevinirim

  1. Cilt Tipi Testi
   Öncelikle cildinizi kirlenmeden ve makyajsız haldeyken yarım saat sonra kontrol etmelisiniz. Aşağıdaki testteki cevapları işaretleyin ve toplamına göre en alttaki puan tablosuna göre cildinizin tipini öğrenmiş olursunuz.

   Parlaklık
   •Hiç Yok (0 puan)
   •Var, ipeksi (1 puan)
   •Her yerde kuvvetli (2 puan)

   Pürüz
   •Yok (0 puan)
   •Var (1 puan)

   Gerilme
   •Yok (0 puan)
   •Var (1 puan)

   Pullanma
   •Yok (0 puan)
   •Var (1 puan)

   Puan Tablosu
   3-5 puan: Kuru Cilt
   1-2 puan: Normal Cilt
   0 puan: Yağlı Cilt

    1. Daha 12 yaşındasın sivilcelerin olması gayet normal ergenlik sebebiyle eğer fazla çıkmamasını istiyorsan sık sık yüzünü yıkamalısın ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalısın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir